
Izvor: Radio 021, 02.Avg.2020, 22:13
Naučnici o uništavanju šuma: Za 40 godina doći će do kolapsa života
Ako čovečanstvo nastavi da uništava šume trenutnim tempom, za najviše četiri decenije doći će do "tačke bez povratka" i katastrofalnog kolapsa života na Zemlji, tvrde fizičari Džerardo Akvino i Mauro Bolonja.
Ova dvojica naučnika, specijalizovanih za kompleksne sisteme, napravili su studiju iz koje proizilazi da je globalni nestanak šuma, uzrokovan čovekovim delovanjem, samo usputna stanica na putu "nepovratnog kolapsa" ljudske civilizacije unutar dve do četiri naredne >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << decenije.
Ako čovečanstvo nastavi da uništava i narušava svetske šume, Zemlja više neće moći da održava veliku ljudsku populaciju u životu, ističe se u studiji koja je prošla naučnu recenziju i koja je objavljena u časopisu "Nature Scientific Reports".
U studiji je navedeno da će, ako uništavanje bude nastavljeno ovom brzinom, sve šume sveta nestati za, otprilike, 100 do 200 godina.
Istraživač na Institutu Alan Tjuring u Londonu Džerardo Akvino, koji trenutno radi na modelovanju kompleksnog političkog, ekonomskog i kulturološkog sistema za predviđanje konflikata, i profesor sa Odseka za elektronsko inženjerstvo Univerziteta Tarapaka u Čileu Mauro Bolonja ističu da bez šuma nije moguć život na Zemlji.
Šume su važne za održavanje života i pokreću sistem koji podrazumeva upijanje ugljenika, proizvodnju kiseonika, očuvanje tla, regulisanje kruženja vode...
Progresivno narušavanje životne sredine, kao posledica nestanka šuma, veoma loše utiče na ljudsko društvo, pa bi propast čovečanstva mogla da počne vrlo brzo.
Istraživanje dvojice naučnika koristi trenutnu stopu rasta ljudske populacije i nestanka šuma, čime su došli do modela potrošnje resursa i izračunali kolike su šanse čovečanstva da izbegne kolaps.
Pre razvoja ljudske civilizacije, Zemlju je prekrivalo 60 miliona kilometara kvadratnih šuma, a danas je to manje od 40 miliona.
Studija pokazuje da, ako se nastavi trenutna stopa rasta populacije i korišćenja resursa, naročito šuma, čovečanstvo ima svega nekoliko decenija normalnog života pre propasti.
Autori studije izračunali su da su šanse za preživljavanje čovečanstva bez katastrofalnog kolapsa, ako bude nastavljeno sve po starom, statistički vrlo male. U najboljem slučaju, ako se ljudi ne promene, imaju manje od 10 odsto šanse za izbegavanje ovog scenarija.
Model koji su autori studije napravili prikazuje tačku u kojoj ljudska populacija dostiže "maksimalnu brzinu" uništavanja šuma. Kada se pređe ta tačka, "nastupa brza i katastrofalna propast populacije".
Autori studije daju "tehno-utopijsko" rešenje problema. Oni smatraju da čovečanstvu treba izvor energije jednak onom koji predstavlja teoretska Dajsonova sfera, što se može dobiti i nuklearnom fuzijom.
U Francuskoj se već dugo vremena gradi najveći fuzijski reaktor na svetu - ITER.
Autor: Srna
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.