Mogu li da opstanu preduzeća bez državne zaštite?

Izvor: Radio 021, 01.Jun.2016, 21:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mogu li da opstanu preduzeća bez državne zaštite?

Preduzeća u restrukturiranju od juče više nisu pod državnom zaštitom, a njihovi poverioci mogu da zatraže da im vrate dugove.

To bi za velike gubitaše gotovo izvesno značilo i odlazak u stečaj.

Malo je verovatno da će se tako nešto dogoditi, iako su među najvećim preduzećima i ona najproblematičnija - Resavica RTB Bor, Galenika, Petrohemija. Bar tako poručuju iz Vlade.

"Nijedno od 11 preduzeća neće otići u stečaj, jer smo zajedno >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << poslovodstvima i privatizacionim savetnicima obezebdili da nastave svoj funkcionalno ekonomski život. Od 11 preduzeća koje danas imamo na spisku, sedam je predalo za UPPR a četiri su uspela ida van tog sudskog dela da naprave dogovore sa poveriocima na takav način da oni neće sudski ili na bilo koji način ometati poslovanje u budućem periodu”, rekao je ministar privrede Željko Sertić, o čemu možete čitati OVDE.

Većina firmi će dakle spas potražiti u Unapred pripremljenim planovima reorganizacije, ugovorima sa poveriocima o odlaganju dospelih obaveza. Njih nije malo, zaštićena preduzeća u restrukturiranju dugovala su ukupno 1,5 milijardi evra.

"Najteže će, veruje se biti u slučaju RTB-a Bor, za koga, kako kažu stručnjaci, jedini spas može da bude skok cene bakra u svetu. Neke firme potražiće i nove vlasnike, bilo da je reč o prodaji cele kompanije, ili imovine kroz stečaj. Takvom raspletu se se nadaju, na primer, PKB i Galenika", kaže konsultant Bogdan Petrović.

Deo planova je i smanjenje broja radnika. U do juče zaštićenim firmama radilo je više od 20.000 ljudi. Otpuštanje košta – radnicima treba otplatiti otpremnine, zaostale plate, naknade dok budu na birou. Koliko će ih otići niko ne zna, ali pokazatelj može da bude probojski FAP gde se od 650 radnika 627 prijavilo za socijalni program.

Država je godinama budžetom garantovala zaduživanja javnih preduzeća i ako ne mogu da vrate dug, što su na kraju plaćali građan, a više op tome čitajte OVDE.

Autor: N1/021

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.