Izvor: Radio 021, 27.Nov.2020, 17:37

Mileva Marić - velika matematičarka kojoj Novi Sad tek treba da se oduži

Novosađani često umeju da se pohvale da im je sugrađanin bio veliki načnik Albert Ajnštajn i da je, uz to, "novosadski zet", s obzirom na to da je bio oženjen matematičarkom Milevom Marić.

Međutim, Ajnštajn i Mileva su malo vremena proveli u Novom Sadu, toliko da ni vek kasnije nema tačnih podataka o tome kada su šetali novosadskim sokacima. Barem se zna gde su boravili - u kući u Kisačkoj 20, koju je podigla porodica Marić.

Direktor Zavoda za zaštitu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << spomenika kulture Siniša Jokić kaže da je kuću sagradio Miloš Marić 1907. godine nakon penzionisanja. Bilo je to nekoliko godina nakon što je njegova ćerka Mileva otišla na studije, i nakon što je upoznala, te se udala za Alberta Ajnštajna.

"Oni su do 1914. godine bili u braku i posećivali su Novi Sad. Posle izbijanja Prvog svetskog rata i kasnije, oni se razilaze. Tako da znamo da su u periodu od 1907. do 1914. godine dolazi u Novi Sad, gde su posećivali Milevinu porodicu", kaže naš sagovornik.

Tih godina, Albert i Mileva žive u Bernu, pa u Cirihu i Pragu. Neke pretpostavke su da su u Novom Sadu bili uglavnom s decom. Zna se da su decu krstili na Malu gospojinu u Nikolajevskoj crkvi, 21. septembra, 1913. godine, po pravoslavnom obredu.

Izbijanje Prvog svetskog rata je dovelo do toga da Mileva i Albert sa decom više ne dolaze u Novi Sad, a kako je narednih godina došlo do krize u braku, oni su se razveli. Mileva je sa decom bila u Švajcarskoj i uglavnom teško živela narednih decenija, mada joj je jedno vreme Ajnštajn pomagao.

Jokić kaže da je Mileva nasledila kuću u Kisačkoj 20, ali da istoričari tek treba da utvrde kada je dolazila u Novi Sad.

"Miloš Marić je umro 1923. godine i kuću su nasledili Mileva i njena sestra, dok je brat otišao u Rusiju. O kući je brinula njena kuma. Nema pisanih tragova o Milevinom boravku između dva rata u Novom Sadu, ali je verovatno došla na očevu sahranu, a kasnije i u posetu njegovom grobu ili iz drugih obaveza. Međutim, to je nešto što mora posebno da se istraži", navodi Jokić.

Posle smrti Mileve Marić i Drugog svetskog rata, kuću u Kisačkoj 20 je nacionalizovala nova vlast. Decenijama kasnije proglašena je za spomenik kulture, a naslednici Mileve i Alberta su pokazali spremnost da svoje nasledstvo poklone Novom Sadu kako bi se napravio muzej posvećen Milevi Marić.

Kuća još uvek nije doživela to da postane muzej, ali je nedavno država konačno platila obnovu fasade i krova, tako da će joj se produžiti životni vek dok jednog dana ne postane pravo spomen obeležje na veliku matematičarku.

Autor: Žarko Bogosavljević - zarkob@021.rs

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.