Izvor: Radio 021, 07.Dec.2019, 00:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Merkel posetila Aušvic: Nemačka će zauvek biti odgovorna za nacističke zločine

Odgovornost za to je deo „našeg nacionalnog identiteta", rekla je nemačka kancelarka.

AFP

Kancelarka Angela Merkel posetila je Aušvic prvi put otkako je na funkciji i rekla da će Nemačka zauvek snositi odgovornost za nacističke zločine.

Odgovornost za to je deo „našeg nacionalnog identiteta", rekla je Merkel.

Ona je posetila mesto nekadašnjeg koncentracionog logora u Poljskoj uoči 75. godišnjice oslobođenja.

Nacisti su >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << u koncentracionom logoru Aušvic-Birkenau pobili 1,1 milion ljudi, a većina su bili Jevreji.

Mračna nacistička prošlost nemačkih bogataša Nemački grad proglasio „vanredno stanje zbog nacizma“ Džordž Soros - bauk za ekstremnu desnicu

Šta je rekla kancelarka?

Merkel je u posetu došla zajedno sa poljskim premijerom Mateušom Moravijeckim i preživelim logorašem, osamdestsedmogodišnjim, Bogdanom Stanislavom Bartnikovskim.

Nemačka kancelarka je prošla kroz kapiju iznad koje stoji natpis - „Rad oslobađa".

Nakon toga su obišli Crni zid, mesto gde je pogubljeno hiljade logoraša.

Posle Aušvica, Merkel je otišla u Birkenau, gde je i održala govor.

EPAAngela Merkel is the third German chancellor to visit the site

„Zauvek ćemo imati odgovornost da se sećamo ovih zločina. Moramo da budemo svesni odgovornosti koja je deo našeg nacionalnog identiteta i samospoznaje kao slobodnog i demokratskog društva", kazala je ona.

Merkel je dodala da ne postoje reči kojima bi se opisala tuga zbog onog što se desilo u Aušvicu.

„Moram da pognem glavu pred žrtvama", rekla je pred okupljenim preživelim logorašima.

Ona je priznala da u Nemačkoj postoji određeni rast antisemitizma i istakla da u borbi protiv te pošasti svi moraju da se prisete istorije i onoga što se dešavalo u koncentracionim logorima.

Zašto je Merkel sada posetila Aušvic?

Nemačka je u sklopu posete kancelarke donirala i 60 miliona evra Fondaciji Aušvic-Birkenau koja se bavi očuvanjem ovog istorijskog lokaliteta i njegovog strašnog nasleđa sa ciljem da buduće generacije uče o zločinima koji su tu počinjeni.

Merkel je od dolaska na funkciju posetila brojna mesta u kojima su se nakada nalazili koncentracioni logori, ali je ovo prvi put da je kao šefica nemačke vlade stigla u Aušvic.

Kroz istoriju i drugi nemački kancelari su dolazili u Aušvic.

Aušvic su oslobodile trupe sovjetske Crvene armije 27. januara 1945. godine.

Antisemitizam u porastu u Nemačkoj

Zvanični podaci pokazuju da je u Nemačkoj prošle godine zabeleženo 1.646 slučajeva zločina iz mržnje prema Jevrejima - što je povećanje od deset posto u odnosu na 2017.

Broj fizičkih napada na Jevreje u Nemačkoj takođe je porastao u 2018. Zabeležena su 62 takva slučaja u odnosu na 37 u 2017.

Pre manje od dva meseca, dvoje ljudi je ubijeno ispred sinagoge u istočnoj Nemačkoj.

Jedan 27-godišnji muškarac je priznao zločin i priznao da je imao antisemitske motive.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.