Izvor: Blic, 13.Nov.2009, 11:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Manijaci „dežuraju“ i kod studentskih soba
Novi Sad - Da primeri egzibicionizma i sličnih nastranosti u Novom Sadu nisu retkost, potvrđuju i priče nekoliko devojaka koje su u poslednje vreme bile meta voajera i manijaka. Najčešće su u pitanju sredovečni muškarci, navode psiholozi, i mahom su bezopasni, ali su njihovi postupci izuzetno neprijatni osobama koje se s njima suoče.
- Drugarica i ja doživele smo pre nekoliko dana veoma neprijatno iskustvo dok smo sedele na Keju. Zapričale smo se i nismo ni primetile >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da nas neko posmatra. Pogledala sam slučajno u stranu i zgrozila se kada sam spazila starijeg muškarca kako gleda u nas dve i nepristojno se dodiruje. Nismo mogle da verujemo da smo usred dana bile meta nečijih nastranih pobuda - priča Novosađanka Darija P.
Njenu sugrađanku Marjanu K. nedavno je nepoznati muškarac od oko 30 godina fotografisao dok se presvlačila u kabini na bazenu „Spensa", a studentkinja Sandra P. zatekla je manijaka na prozoru svoje sobe u prizemlju Doma „Bajić".
- Pošto živim u prizemlju, a nemam roletne, bila sam „idealna meta" za tog manijaka. Prozor je bio otvoren i nakon što sam čula čudnu buku spolja, izašla sam na prozor i ugledala čoveka kako beži zakopčavajući se. Nemam pojma koliko je dugo bio tu, osećala sam se zaista grozno - kaže ova studentkinja.
Zbog takvih osoba šetnja parkom, pa čak i vožnja autobusom ili čekanje u redu znaju da budu veoma neprijatni.
- Treba napraviti razliku između voajerizma i egzibicionizma, ali se u oba slučaja radi o sklonosti ka zadovoljavanju seksualnih pobuda na specifičan način. Voajeri se zadovoljavaju posmatranjem predmeta svojih fantazija, dok egzibicionisti uživaju u tome da se dodiruju pred drugima i osećaju neku vrstu moći jer ulivaju strah osobama koje ih primete. Najčešće su to sredovečni muškarci, u većini slučajeva potpuno bezopasni, pa se često mogu videti kako se skrivaju iza drveća u parkovima da bi ostali neprimećeni - kaže Vladan Beara, psiholog i psihoterapeut.
U policiji ovakve prekršaje kvalifikuju kao nepristojno ponašanje na javnom mestu, znaju da takvih situacija ima, ali navode da ih sugrađani ne prijavljuju.
- Ovakvi slučajevi svrstavaju se u prekršaj i za njih se propisuju novčane kazne do 20.000 dinara, osim ako se ne radi obljubi nad maloletnicima. Za sada nismo imali prijava građana, mada imamo saznanja da ovakvih osoba ima u parku kod Železničke stanice - kaže Dragan Novaković, šef Odseka za javni red i mir novosadske policije.
U zatvor na 15 dana zbog egzibicionizma
Novosađanin B. G. (25) osuđen je u Opštinskom sudu za prekršaje na 15 dana zatvora jer se samozadovoljavao pred tri maloletne devojčice. Devojčice su 25. jula došle pred prodavnicu brze hrane na uglu Balzakove i Ulice 1.300 kaplara, gde je B. G. radio, i od njega zatražile čašu vode. Međutim, on je, kako je utvrđeno na sudu, izašao iz prodavnice, pomerio kecelju i počeo da se samozadovoljava naočigled devojčica. Šokirane devojčice su otrčale i sve ispričale roditeljima, a policija ga je odmah po pozivu uhapsila.








