Izvor: Radio 021, 25.Sep.2019, 21:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Krivičari smatraju da bi zatvori trebalo da se kategorizuju za teže i lakše prestupnike

Na prošlonedeljnom savetovanju krivičara zaključeno je da bi trebalo da se sprovede kategorizacija zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, tako da neke ustanove budu "rezervisane" samo za pritvorenike i osumnjičene za teška krivična dela, dok bi u drugima bili lakši prestupnici.

Razlog za to je, između ostalog, i taj što zatvorski stražar ne sme da puca na pritvorenika koji pokušava da pobegne, ako je osumnjičen za prekršaj ili za krivično delo zaprećeno kaznom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << do deset godina zatvora. Upotreba vatrenog oružja je dozvoljena samo ako beži pritvorenik osumnjičen za krivično delo za koje se može izreći kazna zatvora veća od deset godina, piše Politika.

Kako radnik obezbeđenja na zatvorskoj kuli može da zna ko je begunac, ako je napolju magla, pljusak ili veje sneg, pitali su stručnjaci na savetovanju krivičara.

"Ako stražar ne puca, može da mu pobegne pritvorenik osumnjičen za teško ubistvo, a ako upotrebi vatreno oružje, može se desiti da povredi ili ubije osobu koja je bila na izdržavanju samo prekršajne kazne", ukazao je sudija Apelacionog suda u Novom Sadu Miroslav Alimpić.

Ipak, kategorizacija zatvora je komplikovan proces, jer su zatvori u Srbiji i dalje prepuni. Podaci objavljeni u Strategiji razvoja sistema krivičnih sankcija do 2020. godine pokazuju da je do 2012. godine broj pritvorenika iznosio 25 do čak 30 odsto zatvorske populacije. Ukupan broj osoba lišenih slobode i dalje je nešto ispod 11.000 što predstavlja veliki problem u funkcionisanju čitavog sistema izvršenja krivičnih sankcija.

"Stiče se utisak da sudovi još uvek nedovoljno koriste druge mere predviđene zakonom, kao što su jemstvo i zabrana napuštanja stana. Sudovi olako određuju pritvor, iako ga je zakon predvideo kao izuzetnu i najstrožu meru. Veliki deo javnosti, brojni mediji i političke ličnosti kao da ne razumeju svrhu pritvora, koji se doživljava kao kazna", zaključio je sudija Alimpić.

Autor: Politika

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.