
Izvor: Radio 021, 30.Jul.2019, 19:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kraftverk posle 20 godina dobio na sudu bitku za autorska prava
Evropski sud pravde doneo je odluku u korist poznatih nemačkih muzičara.
Getty ImagesKraftverk je trenutno na evropskoj turneji
Nemački elektro-pop pioniri, grupa Kraftverk dobila je na sudu bitku za autorska prava zbog dela pesme Metal na Metal (Metal On Metal) iz 1977. godine koju je koristila Sabrina Setlur u pesmi Samo ja (Only me).
Evropski sud pravde doneo je odluku da muzičari ne mogu da koriste delove pesama drugih izvođača bez prethodno dobijene >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << dozvole,
Kraftverk je stupio u akciju protiv hip-hop producenata Mozesa Pelama i Martina Hasa 1999. godine.
Ceca u Albaniji: Kad se pomešaju muzika i politikaKoja je veza između gole muške zadnjice, droge i Egzit muzičkog festivalaČetiri banke Hita 202: Nikada nećemo ukinuti glasanje telefonom
Ovakva odluka suda imaće veliki uticaj na muzičku industriju, jer od sada svaki deo pesme mora da autorizuje onaj koji ju je producirao.
Ralf Huter i Florijan Šnajder Esleben su producirali pesmu Metal On Metal, koja se nalazi na njihovom albumu Trans-Evropa Ekspres (Trans-Europe Express).
Getty ImagesKeti Peri je takođe prekršila zakon o autorskim pravima
Sud je takođe presudio da dozvola nije potrebna, ukoliko je deo pesme prerađen toliko da se značajno razlikuje od originala.
Nemački Savezni sud je 2012. godine, presudio je da se pesma Sabrine Setlur više ne promoviše, jer krši autorska prava.
Ipak, 2016. godine nemački Ustavni sud, odlučio je da je kršenje autorskih prava u tom slučaju zanemarljivo i da Kraftverku nije narušena umetnička sloboda.
Slučaj je, nakon žalbe, završio na Evropskom sudu pravde.
Florijan Drike, predsednik sindikata nemačkih muzičara rekao je da je sud „jasno stavio do znanja da je proizvođaču fonograma dozvoljeno da odobri ili zabrani dupliranje istog pod određenim uslovima i da pod određenim uslovima kratke audio sekvence može da koristi treća strana".
Dodao je da je sud stvorio kriterijume o tome kada uzimanje delova pesama utiče na slobodu umetnika.
„Tumačenje novih kriterijuma Evropskog suda pravde je u toku", rekao je.
Getty ImagesPesma benda Meatloaf „I Would Do Anything For Love" je veliki hit
U među vremenu, bend Mitlouf (Meatloaf) postigao je sporazum oko autorskih prava za hit I Would Do Anything For Love.
Slučaj je pokrenula produkcijska kuća Endors mjuzik 2017. godine na Federalnom sudu u Kaliforniji, zbog toga što je to pesma Džona Danmora Sinklera i Majka Moline, Sve za tebe (Anything for You).
Detalji nagodbe nisu obelodanjeni.
Na sudu se našla i Keti Peri zbog pesme Dark Horse, jer navodno sadrži manji deo tuđe numere.
Peri je, tokom suđenja koje je trajalo nedelju dana, dostavila dokaze tvrdeći da nikada nije čula pesmu izvođača Flejm, Joyful Noise.
Pevačica se ponudila da izvede pesmu u sudnici, pošto njeni advokati, zbog pokvarenog ozvučenja, nisu uspeli da puste poroti numeru.
Porota nije presudila u korist pevačice.
Autor: BBC News na srpskom
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.