Izvor: Blic, 10.Jul.2009, 14:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kolporteri kao turistički vodiči
Novi Sad - Novi Sad je i ove godine hiljade posetilaca "Egzita" dočekao bez ozbiljne turističke ponude - izostalo je postavljanje info-pultova po gradu, a od pratećih manifestacija organizovan je jedino "Enter", gde stranci mogu da kupe suvenire sa simbolom grada. Ipak, tvrde Novosađani, egzitaše ne zanimaju obilasci grada, već se raspituju samo gde mogu jeftino da jedu i piju, gde se nalaze bankomati i koji taksista neće da ih vozi po desetostruko višoj tarifi.
- Egzitaši >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << šetaju okolo izgubljeni i samo traže neke informacije. Ne prave veliki promet, ali kupuju poneki suvenir, važno je da je napokon nešto uređeno i da smo turistima ponudili nešto - kaže Magdalena Vuković koja prodaje na jednom od štandova u okviru manifestacije "Enter".
Ova prodajna izložba je i jedina organizovana turistička ponuda koju je Novi Sad, posredstvom Turističke organizacije grada, i napravio, pri čemu je to bila ideja samih prodavaca koji su se organizovali.
- Ne očekujem da nešto zaradim i ovo je samo početak. Važno je bilo da im se napokon nešto ponudi, da vide ko smo i šta smo. Biće mnogo bolje sledeće godine, kada ćemo postaviti i binu i kada će na Trgu svirati i tamburaši - kaže Nenad Ratković, vlasnik jedne od vinarija predstavljenih na "Enteru".
On priča i da posetioci "Egzita" pored štandova u centru prolaze "kao pored turskog groblja".
- Nije im jasno o čemu se radi i trebalo bi da pokušamo da ih animiramo i privučemo. Moramo da se potrudimo da njihovo prisustvo iskoristimo, a ne samo da ih pustimo da šetaju izgubljeni po gradu - dodaje on.
Zapravo, najviše posetilaca "Egzita" mogu se videti samo u marketima, kao i pojedinim jeftinijim restoranima u centru.
- Pitaju me samo gde su hrana i piće jeftini, odnosno gde su megamarketi, kao i koji su taksiji legalni i koji voze po taksimetru jer su čuli da ima ilegalnih taksista koji im uzmu mnogo više novca za vožnju do kampa. Doduše, pošto prodajem novine pitaju me i za stranu štampu, ali mislim da ih ne interesuje ništa drugo osim piva i brze hrane - kaže kolporter Goran Živković dok na svom kiosku pored Katedrale dvema Engleskinjama objašnjava kako da stignu do "Maksija" na Bulevaru Mihajla Pupina.
Njegova koleginica Jasna Prišić, koja novine prodaje na početku Ulice Modene, kaže da se egzitaši u centar dolaze samo po hranu.
- Vuku kese pune hrane i pića i evo malopre su tu na travi sedeli i jeli. Ako ih nešto i zanima, to je gde se nalazi najbliži bankomat ili neka jeftina prodavnica. Došli su da slušaju muziku, a ne da obilaze muzeje i galerije i normalno je što niko ne pita gde je Matica srpska ili neki sličan objekat - kaže Prišićeva.
U prostorijama TONS-a kažu da posetioci festivala ulaze i uzimaju brošure o gradu i turističkoj ponudi.
- Većina njih je ipak došla na muzički festival i u gradu samo traže jeftinu hranu i piće. Kod nas mogu da dobiju više brošura i flajera sa informacija o ugostiteljskoj i drugoj ponudi. Nije da nema zainteresovanih za obilaske, ali to nije toliko traženo. Mada, ni ponuda nije dobra. Neophodno je organizovati dobru vodičku službu. Iskreno, češće nas pitaju za pomoć oko toga šta da rade kada im bankomat ne prima karticu, nego kako da obiđu grad - kaže Gordana Stojaković iz TONS-a.
U lokalima je neprestano gužva, pa se čeka red da bi se selo u neki od restorana u centru. Stranci, prema rečima zaposlenih, naručuju sve redom, dok od pića najčešće naručuju pivo.
- Traže samo točeno pivo i koktele. Prošle godine nismo imali koktele, ali sada samo to ide, čak i tost i sendviči se stalno prodaju. Nisu preterano zahtevi, ali ih ima puno i treba sve stići - kaže šankerica Marina Meltin, dok kelner Predrag Kojić priča da su egzitaši sasvim pristoji gosti i da nema problema sa njima.
On kaže da se strani gosti slabo raspituju o tome šta i gde ima u gradu i da ga uglavnom pitaju samo o tome koji taksi da uzmu, jer su čuli da ima dosta taksista koji naplaćuju daleko više nego što je uobičajeno.
Da pojedini taksisti "Egzit" koriste da dobro zarade na posetiocima, potvrđuju i sami taksisti sa stajališta u Ulici Modene.
- Eto, jedan se malo pre hvalio kako je trojici za vožnju od Železničke stanice do kampa uzeo 3.000 i još po 100 dinara za svaku torbu. To je jedno pet-šest puta više od redovne vožnje na toj trasi. Lično bi me bilo sramota da to uradim i takvo ponašanje nekih taksista samo stvara lošu sliku o nama. Inače, većina se vozi samo od kampa do centra i cena je oko 400 dinara zavisno od gužve i gde tačno idu - kaže jedan od taksista.
Obilasci okoline
- Pojedini gosti se interesuju za obilaske grada, ali ne mnogo njih- kaže Gordana Stojaković iz TONS-a.
Iz flajera koji se mogu dobiti u Turističkoj organizaciji Novog Sada može se saznati da postoji organizovan obilazak grada u crvenom dabldekeru po ceni od 480 dinara, da obilazak Sremskih Karlovca košta 1.150, a vožnja Dunavom 550 dinara. Osim toga, postoje i neki drugi programi koje organizuju pojedine turističke agencije cele godine.
U kampu se raspituju o Fruškoj gori
Među posetiocima iz inostranstva ima i onih koji žele da vide nešto više u Novom Sadu i okolini govori i to što su i naše reportere u kampu pitali kako da obiđu manastire na Fruškoj gori, a zanimalo ih je i da li ima vožnji rekom.












