
Izvor: Radio 021, 30.Jul.2019, 22:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ko je kriv što srpski sportisti nisu otišli na Univerzijadu?
Vest da srpski studenti prvi put u 60-godišnjoj istoriji nisu učestvovali na letnjoj Univerzijadi, jer Ministarstvo sporta nije uplatilo potreban novac na račun Univerzitetskog sportskog saveza Srbije, odjeknula je u javnosti.
Pitanje koje se logično nameće je: Ko je kriv? Aktuelno rukovodstvo na čelu sa Dejanom Madićem, bivše koje je predvodio Siniša Jasnić, Ministarstvo omladine i sporta ili možda svi zajedno.
Iz Ministarstva nisu zvanično reagovali, ali >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << formalan razlog našli su u tome da po zakonu Ministarstvo ne može da prebaci novac Univerzitetskom sportskom savezu Srbije, dok Savez ne vrati u budžet neopravdano potrošena sredstva. Objašnjenje iz USSS da je spornih 3,7 miliona dinara potrošio prethodni predsednik Jasnić, nije dovoljno.
Novo rukovodstvo smenilo je Jasnića još 30. marta 2018. godine, zbog nenamenskog trošenja državnog novca, ali je Ministarstvo sporta tada stalo iza njega, tvrdeći da je sve uradio po zakonu.
U svakom slučaju, dok se vodi taj "rat" kolateralna šteta su sportisti. Na pitanje da li je mogla da se spreči bruka do koje je došlo zbog izostajanja sa Igara u Napulju, sportski direktor USSS Miloš Obradović odgovara: "Naravno".
"Naravno da je moglo da se spreči. Ukoliko neko želi da prevaziđe probleme on će i naći model da ga prevaziđe. Mi smo bezbroj puta pisali ministarstvu i nama je na jednom od sastanaka rečeno da oni nisu dužni nama da odgovaraju. Da je postojala volja u ministarstvu ovaj problem bi se rešio, kao što se rešavalo sa određenim ministarstvima prethodnih godina. Ovo je neka vrste osvete jer nam traže da vratimo pare koje nismo trošili", rekao je Obradović.
On je dodao da je Savez na kolenima, nema kancelarije, a u prethodnim su isključene struja i voda.
"I to zbog volje određenih ljudi koji su naneli veliku štetu univerzitetima, jer ovako su kažnjeni studenti najviše. Kako sada izgleda, cilj ministarstva je da ugasi Savez i da on ne bude finansiran, iako smo mi domaćini Evropskih igara naredne godine. Umesto da budemo ponosni na taj veliki projekat, mi se skoro tri godine bavimo 'nečasnim stvarima', prepucavamo preko medija, što nam nije cilj", navodi Obradović.
Prema njegovim rečima, rukovodstvo USSS imalo je i razgovore sa premijerkom Anom Brnabić.
"Ona se žena trudi, ali mi mislimo da je ona obmanuta i da ne dobija sve informacije od resornog ministra", poručio je Obradović, koji je u vreme dok je Jasnić bio predsednik bio član Skupštine USSS.
Rektorka: Presedan je da nismo otišli na Univerzijadu
Rektorka Univerziteta u Beogradu, Ivanka Popović, rekla je za "Blic" da je reč o presedanu i da se moraju utvrditi tačni razlozi za odsustvo naših takmičara.
"To je vrlo važno jer nas nije bilo na takmičenju na kom je trebalo da se Beograd i Univerzitet u Beogradu predstave kao domaćini Evropskih univerzitetskih igara. Dakle, mi nismo našli način da te igre promovišemo, kako mi se čini, zbog problema vezanih za finansiranje USSS direktno od MOS. Cenu tog nerazumevanja platili su studenti sportisti, ali i država. Treba da se zna da sportisti na Univerzijadi ne nastupaju u dresovima svojih univerziteta, već u nacionalnom dresu, što im je ovog puta bilo uskraćeno iako je to najveća čast za njih", kaže Popović.
Dodaje da se slično desilo i sa zimskom Univerzijadom, kada takođe nije obezbeđen novac, pa su takmičari iz svojih džepova finansirali troškove.
"Sve u svemu, nespremnost da se prevaziđu problemi dovela je do toga da nas nije bilo u Napulju. Zbog toga sam ovih dana dobila bezbroj poziva od kolega iz celog sveta koje interesuje šta se to dešava s univerzitetskim sportom u Srbiji", navodi rektorka Univerziteta u Beogradu.
Evropske letnje univerzitetske igre održaće se u Beogradu od 12. do 25. jula 2020. godine.
Autor: Tanjug, Blic
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.