Keltska muzika i ples na Povetarcu

Izvor: B92, 18.Mar.2010, 13:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Keltska muzika i ples na Povetarcu

Povodom Svetog Patrika, u petak 19. marta na brodu Povetarac u Beogradu održava se ,,Celtic Heartbeat’’ veče na kome nastupa novosadskagrupa ,,Great Drunkards’’ uz goste, plesnu grupu ,,Celtic Rhytm’’ iz Beograda.

Dan Svetog Patrika 17. mart u Srbiji se već tradicionalno obeležava, ali pored ljubavi prema piću i dobroj zabavi, dokazi svedoče o istorijskoj povezanosti dva naroda.

Pre nekoliko godina na planini Juhor pronađeno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je keltsko utvrđenje iz prvog veka pre nove ere, Kelti, su osnivači Singidunuma (današnji Beograd) i Kapedunuma (današnje Užice), i bili su nosioci Latenske kulture tog doba.

Nakon mešanja Kelta sa drugim narodima i posle rismkih osvajanja počeli su da gube narodni jezik, pa danas savremeni keltski jezik govori samo oko 3 miliona ljudi u Bretanji, nekim delovima Engleske, Velsa, Škotske i Irske i na ostrvu Man u Irskom moru.

U Srbiji postoji nekoliko grupa koje sviraju izvornu keltsku muziku,a takođe postoje i plesne grupe koje neguju keltski narodni ples sa elementima tep densa. Plesna grupa ,,Celtic Rhytm’’ u ovom sastavu u kome preovlađuju devojke igra od 2004. godine i broji dvadesetak članova.

Posetioci koji dođu na Povetarac imaće priliku da se upoznaju sa autentičnom keltskom muzikom i plesom, moći će da se oprobaju u takmičenju ispijanju piva, a DJ domaćin zabave će biti Dušan Bauk.

Cena ulaznice je 200 dinara, a organizatori su svakome ko dođe u kiltu obezbedili besplatan ulaz.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.