Izvor: Radio 021, 04.Jun.2020, 18:02

Kanabis i religija: Drevni Izrealiti palili kanabis za vreme bogosluženja, pokazuje istraživanje

Ostaci kanabisa su otkriveni na oltaru u drevnom pustinjskom hramu u Izraelu.

Getty ImagesOstaci kanabisa su otkriveni na oltaru hrama u Aradu

Izrealiti - većinska etnička grupa drevnog Izraela - palili su kanabis u okviru njihovih religijskih rituala, otkrila je arheološka studija.

Dobro očuvana supstanca pronađena u hramu starom 2.700 godina u Tel Aradu je identifikovana kao kanabis, uključujući i njegovo psihoaktivno jedinjenje THC.

Istraživači >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << su zaključili da je kanabis možda korišćen kako bi među vernicima izazvao psihoaktivni efekat.

Ovo je prvi dokaz da su psihoaktivne supstance korišćene u ranom jevrejskom bogosluženju, prenose izraelski mediji.

Marihuana se koristila i pre nove ere CBD i industrijska konoplja: Da li je „biljka budućnosti“ neprihvatljiva u Srbiji Evropska unija odobrila lekove sa kanabisom za epilepsiju

Hram je otkriven 1960. godine u pustinji Negev, oko 95 kilometara južno od Tel Aviva.

U poslednjoj studiji, objavljenoj u arheološkom žurnalu Univerziteta u Tel Avivu, arheolozi navode da su dva oltara od krečnjaka bila zakopana u okviru hrama.

Zahvaljujući delimično suvoj klimi, kao i zakopavanju, ostaci paljenica - spanjenih žrtvenih darova - sačuvani su na vrhu ovih oltara.

Getty ImagesVeruje se da je kanabis spaljivan kako bi izazva psihoaktivni efekat kod vernika

Na jednom oltaru je pronađen tamjan, što nije iznenađujuće imajući u vidu koliko je istaknut u svetim knjigama, objasnili su autori istraživanja za izraelski list Harec.

Međutim, etrahidrokanabinol (THC), kanabidiol (CBD) i kanabinol (CBN) - jedinjenja koja se nalaze u kanabisu - pronađena su na drugom oltaru.

U istraživanju se dodaje da su otkrića u Tel Aradu ukazuju na to da je kanabis takođe imao ulogu u bogosluženju u jerusalimskom Svetom hramu.

Razlog za to je je jer je u to vreme hram u Aradu bio deo tvrđave na vrhu brda na južnoj granici Kraljevstva Juda, a navodi se da odgovara umanjenoj verziji biblijskih opisa Solomonovog hrama u Jerusalimu.

Ostaci hrama u Jerusalimu su sada nedostupni za arheologe, pa umesto toga proučavaju Arad i druge slične hramove što im pomaže da razumeju religijske službe u većem hramu.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.