Jugonostalgija najveća u Srbiji i BiH

Izvor: Radio 021, 25.Maj.2017, 21:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jugonostalgija najveća u Srbiji i BiH

Raspad Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije doneo je zemljama naslednicama, kako smatraju njihovi građani, više štete nego koristi, pokazuje najnovije istraživanje agencije Galup u kojem je učestvovalo više od 1.000 ispitanika u celom regionu.

Jugonostalgija je, kako se navodi, najveća u Srbiji i Bosni i Hercegovini.

Na pitanje da li je raspad SFRJ koristio ili naškodio njihovoj zemlji, velika većina građana Srbije, 81 odsto, kaže da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << bio štetan, samo četiri odsto veruje da je bio koristan, a osam odsto odgovara da ne zna. Slična je situacija i u BiH, gde samo šest odsto smatra da je kraj Jugoslavije bio od koristi za tu zemlju, dok 77 odsto smatra da je bio štetan.

"I dok je moguće da je negativno mišljenje Srba o raspadu bivše SFRJ izazvano osećajem da više nisu ključna nacija nekadašnje višenacionalne države, stanovište ispitanika u BiH moglo bi da bude objašnjeno lošim ekonomskim i vladinim rezultatima", ocenjuje Galup.

Crna Gora, uskoro članica NATO, manje je nostalgična, ali i tu samo 15 odsto ispitanika kaže da je raspad SFRJ bio dobar, dok 65 procenata veruje u njegove štetne posledice. Kada je reč o Makedoniji, 12 odsto ispitanih kaže da im je raspad SFRJ koristio, 61 procenata da nije, dok skoro četvrtina Makedonaca kaže da ne zna odgovor.

Sa druge strane, na Kosovu, koje se u studiji zasebno pominje, čak tri četvrtine ispitanika (75 odsto) smatra da je raspad SFRJ bila dobra stvar, a samo 10 odsto da je bila loša. Slično raspoloženje je i u Hrvatskoj, gde 55 odsto građana kaže da je raspad bio koristan, dok 23 kaže da je štetan. U Sloveniji je taj odnos 41 prema 45 odsto.

Anketa pokazuje i da predstavnici nacionalnih manjina više veruju u štetne posledice raspada SFRJ i navodi da Hrvati u Hrvatskoj više smatraju da je raspad doneo korist nego oni Hrvati koji žive van nje. Delimičan izuzetak su Srbi koji, gde god da žive, većinom veruju da je raspad naškodio njihovoj zemlji, navodi Galup.

Takođe različito mišljenje imaju građani zavisno od starosne dobi. Stariji od 55 godina više odgovaraju negativno o raspadu, od onih između 15 i 35 godina.

Titovi poštovaoci danas u Kući cveća

Titov rođendan ili Dan mladosti, 25. maj, bio je veliki događaj za sve građane tadašnje SFRJ. Stariji pamte štafetu mladosti, koja je putovala kroz celu SFRJ i koju su nosili najbolji đaci, studenti, radnici... Porodice su kraj malih ekrana pratile prenos sleta, svečanosti proslave Titovog rođendana.

Poslednjih godina, sve je više posetilaca iz bivših jugoslovenskih republika koji na današnji dan obilaze Kuću cveća u Beogradu. Najbrojniji su Slovenci, a zanimljivo je da je veliko interesovanje mladih, koji u to doba nisu bili ni rođeni.

Posetioci ističu da su danas došli da se podsete na mladost, 25. maj, Titov rođendan i na sve ono lepo što je bilo. Neki smatraju da ih je Tito učio kako da budu braća, drugovi i da ne diraju nikoga, dok drugi dodaju da su uz Tita rasli i njime se ponosili.

"Pričao mi je deda priče, video sam snimke i čitao sam dosta knjiga. Mislim da je to bilo pravo vreme", kaže za RTS jedan mladi posetilac Kuće cveća.

Autor: Tanjug, RTS

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.