Izvor: Luftika.rs, 28.Jan.2020, 11:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Javni prevoz u Skoplju besplatan, a cene parkinga duplo povećane

Zbog enormnog zagađenja vazduha, koje poslednjih meseci pogađa čitav region Balkana, grad Skoplje uveo je hitne mere za smanjenje zagađenja. naime, gradski čelnici doneli su odluku da gradski prevoz bude besplatan, a cena parkinga u gradskim zonama udvostručena.
Među hitnim merama i preporikama Grada Skoplja za smanjenje zagađenja vazduha, koje su stupile na snagu danas u 18 časova, je i apel zaposlenima u gradskoj upravi, javnim preduzećima i institucijama da na posao dolaze autobusima >> Pročitaj celu vest na sajtu Luftika.rs << gradskog prevoza.
Hitne mere su preduzete nakon što su gradske vlasti dobile obaveštenje Ministarstva za životnu sredinu da su, dva dana uzastopno na dve merne stanice u Skoplju, registorvane količine otrovnih PM 10 čestica bile iznad propisanih 175 mikrograma po metru kubnom.
Skopsko gradsko javno komunalno preduzeće je zaduženo da nastavi intenzivno čišćenje gradskih ulica i bulevara u nadležnosti Grada Skoplja, a to je preporučeno i gradskim opštinama.
Gradske vlasti su, da bi se smanjilo zagađenje, navodi se, prekinule sve građevinske aktivnosti na gradilištima u njihovoj nadležnosti i pozvale čelnike svih gradskih opština da učine isto, prenosi Danas.
Skopske vlasti ističu da su intenzivirane kontrole gradilišta, odnosno vozila koja izlaze sa gradilišta, koja moraju da imaju oprane točkove i da budu pokrivena ceradom radi kontrole prašine.
Predsednici gradskih opština su pozvani da intenziviraju inspekcijski nadzor nad firmama koje upravljaju otpadnim gumama i otpadnim uljima, a Ministrstvo unutrašnjih poslova je pozvano da sprovede ograničavanje obuka u autoškolama od 9.30 do 14.30 i posle 18.00.
Od policije su vlasti Grada Skoplja zatražile da vrši učestale kontrole izduvnih gasova vozila u saobraćaju, kao i da pojača kontrolu poštovanja zabrane kretanja teških teretnih ozila čije je krajnje odredište Skoplje i da ih upućuju na gradsku zaobilaznicu.
Vlada Severne Makedonije je ranije danas aktivirala mere i preporuke u Skoplju i Tetovu, nakon što je dva dana uzastopno izmrerena vrednost otrovnih i kancerogenih PM 10 čestica iznad „praga za alarmiranje“ od 175 miligrama po kubnom metru.
Kinez koji je napravio ciglu od smoga u Srbiji bi imao brdo posla

Nastavak na Luftika.rs...






Povezane vesti

Zagađenje vazduha: Koje trikove koriste susedi sa Balkana

Izvor: Danas, 28.Jan.2020

Anadolu AgencyOni koji provode zimu u Sarajevu gotovo svake godine razmišljaju o nošenju maski zbog zagađenja Skuplji parking, besplatan javni prevoz, manje obuka u auto školama – iz gradske uprave Skoplja odlučili su da odu korak dalje. Umesto da, kao Beograd, Zagreb i Sarajevo, građanima daju...

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Luftika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Luftika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.