Izvor: Radio 021, 19.Jul.2020, 18:10

Informacioni sistemi gradova nedovoljno zaštićeni, izloženi sajber napadima poput onog u Novom Sadu

Sajber napadi u Srbiji dogode se na svakih 39 sekundi, pa bi radi bolje zaštite podataka građana u opštinskim i gradskim upravama trebalo imati bolju opremu, više licenciranih softvera i IT stručnjaka i češće menjati pristupne lozinke bazama podataka, navodi se u novom istraživanju NALED-a.

Najnovije Istraživanje o bezbednosti informacionih sistema, sprovedeno u 69 gradova i opština, pokazalo je da 58 procenata lokalnih samouprava nije proveravalo bezbednost mreže, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << a da nijedna u poslednjih godinu dana nije testirala plan oporavka u slu;aju kolapsa sistema.

"Čak 47 procenata lokalnih samouprava bilo je meta sajber napada, a njih 12 odsto ne zna da li su bili hakovani. U petini samouprava ne postoji zaposleni zaduženi za IT, a ostale tek na svaka 62 službenika imaju jednog specijalizovanog za ovu oblast", saopšteno je iz NALED-a.

Navodi se i da svaka druga lokalna samouprava ne menja redovno pristupne lozinke, kao i da su u velikom broju opština i gradova službenici nedovoljno obučeni, što može da dovede do davanja šifre drugom i ugrožavanja bezbednosti podataka.

Iako 93 odsto opština i gradova tvrdi da ima antivirus softver, često su to beplatne verzije koje su nedovoljne.

Iz NALED-a navode da je najbolje da se podaci čuvaju na računarima koji nisu stariji od pet godina, jer su stariji operativni sistemi - lakša meta.

Podsetimo da se jedan od najvećih sajber napada u Srbiji dogodio početkom marta ove godine, a na meti hakera bio je informacioni sistem grada, a bile su potrebne nedelje da se sve ponovo osposobi.

Dodajmo da je i analiza Startita koja je objavljena početkom juna ove godine pokazala da je većina sajtova državnih institucija nebezbedna. Naime, prema ovoj analizi, privatnost razmene podataka i autentičnost ne garantuje 78 od 113 sajtova republičkih organa. Obeleženi su kao nebezbedni, jer ne poseduju SSL/TLS sertifikat.

Kako se navodi, najbezbedniji su sajtovi ministarstava, jer od njih 18, pomenuti sertifikat ima deset, ali zanimljivo je da on nedostaje Ministarstvu odbrane i Ministarstvu spoljnih poslova.

Najlošiji su sajtovi uprava, gde tek svaki četvrti Gugl obeležava kao bezbedan. Preciznije, samo tri sajta uprava na republičkom nivou imaju SSL/TLS sertifikat, a to su Uprava za trezor, te ona za šume i saradnju s dijasporom.

Startit je naveo da je ovaj sertifikat važan jer se odnosi na bezbednost komunikacije između sajta i korisnika, odnosno u slučaju presretanja poruka od strane trećeg lica, one se ne mogu videti u izvornom obliku. Taj setifikat je poput digitalne lične karte, kojom se dokazuje autentičnost sajta i garantuje kriptovanje podataka koji se razmenjuju.

Autor: Tanjug, 021

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.