I iz Irske dolaze u ordinacije

Izvor: Blic, 21.Okt.2009, 13:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I iz Irske dolaze u ordinacije

Državljani Nemačke, Austrije, Italije, ali i SAD i Kanade sve češće dolaze u Novi Sad zbog znatno jeftinijih usluga stomatologa, oftalmologa, plastičnih hirurga i drugih medicinara. Čak deset puta jeftinije, ali jednako kvalitetne usluge, tvrde stomatolozi, šansa su za razvoj medicinskog turizma, a 15 zubarskih ordinacija priprema brošuru „Vodič za dentalni turizam" koju će promovisati širom sveta.

- Upravo pre nekoliko dana sam imao pacijenta iz Bostona. Kako >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je sam ispričao, kod kuće bi ga ta usluga koštala 35.000 dolara, a kod nas je to učinio za 13 puta manje novca. Dolaze nam i ljudi koji ne znaju srpski, ali najviše je onih koji imaju neke veze sa Srbijom i Novim Sadom - kaže prof. dr sci. Asen Džolev.

On dodaje da su tu pacijenti iz Austrije, Nemačke i Italije, ali da u poslednje vreme dolaze i iz SAD i Kanade.

- Dešava se da dođu i potpuni stranci kojima se isplati da odsednu u hotelu i zdravstvene usluge plate znatno jeftinije. Njihov broj je, makar što se moje ordinacije tiče, sličan kao i ranijih godina. Pravi priliv zdravstvenih turista očekujem sledeće godine, ali mi moramo biti zaista spremni za tako nešto jer nam bruka nije potrebna. Cene moraju da budu biti jednake i za njih i za domaće pacijente, ali mora se znati i koje su ordinacije spremne za taj korak jer, nažalost, i u našem poslu ima nesavesnih i nestručnih ljudi - kaže Džolev.

Kako tvrde lekari, pacijenti iz inostranstva su uglavnom gastarbajteri, pa se pregledi najčešće zakazuju u vreme praznika i godišnjih odmora.

- Imali smo nedavno i dve pacijentkinje iz Irske koje zaista nisu imale nikakve veze sa Srbijom već došle u Novi Sad kod stomatologa, a onda i kod nas u ordinaciju na nekoliko laserskih tretmana - priča dr Natalija Jovićević, specijalista dermatovenerolog iz poliklinike „Nada Diva".

Zbog ekspanzije zdravstvenog turizma u svetu, koji podrazumeva da se o istom trošku obiđe neka zemlja, uživa u čarima koje ona nudi, ali i dobije usluga koja kod kuće košta nekoliko puta više, Studio „Bečkerek" priprema vodič za dentalni turizam, gde će biti predstavljeno 15 novosadskih ordinacija. Vodič će biti promovisan na Sajmu turizma u Londonu, a zatim i u ostalim gradovima Evrope. Stručni konsultant u izradi vodiča dr Gordana Kovačević, iz novosadske ordinacije „Grey Dental", kaže da je osnovni motiv zdravstvenih turista svetski kvalitet po višestruko nižoj ceni.

- Postavljanje plombe u našim ordinacijama košta oko 20 evra, dok je u inostranstvu ona od 150 do 200 evra. Proteza je tri puta jeftinija nego u Hrvatskoj, odnosno između 200 i 400 evra, dok je cena metalokeramičke krunice, za koju je u inostranstvu potrebno 500 evra, od 60 do 90 evra. Zdravstvene usluge koje se ovde nude su po tehničkoj opremljenosti i po kadrovima na svetskom nivou, a cene su puno niže, što je osnovni motiv za dolazak turista, odnosno pacijenata - kaže dr Kovačević.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.