Hakerima dostupne i tajne građana Srbije

Izvor: Radio 021, 25.Sep.2016, 18:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hakerima dostupne i tajne građana Srbije

Svako ko je u protekloj deceniji prevario ženu, ogovarao šefa, "pljuvao" po sistemu, dopisujući se preko američke internet-pošte "Jahu", ima razloga da se plaši.

Njihove tajne mogli bi sada svi da saznaju, jer među pola milijarde korisnika ove mreže, čije su podatke pokrali hakeri, ima sigurno i mnogo stanovnika Srbije.

Prema rečima predsednika Društva za informacionu bezbednost Srbije i eksperta za informaciono-komunikacione tehnologije, Zorana Živkovića, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << nema dileme da su sajber kriminalci, "ušli" i u lične, intimne, poslovno strogo poverljive mejlove naših ljudi.

"Više od polovine korisnika interneta u Srbiji ima nalog na "Jahuu", a ova kompanija ne deli članove po zemlji iz koje dolaze, pa je realno očekivati da će među podacima u koje su hakeri "provalili" biti i prepiske naših ljudi. U pitanju je, međutim, neočekivan i ozbiljan propust ove svetski poznate kompanije. Uz to, u pitanju je, očigledno, dugo i ozbiljno smišljan i planiran napad", kaže sagovornik "Novosti".

Osim podataka koje korisnici obavezno upisuju prilikom otvaranja naloga za internet-poštu, imena, prezimena, adrese, vrlo često se ostavljaju i brojevi telefona.

"Svaki podatak može da bude zloupotrebljen, a uz to, kompletna prepiska, intimna pošta, kao i svaki podatak koji je kroz tu komunikaciju prošao, hakeri imaju. Cilj ove "provale", svakako je neka korist. Iskustvo pokazuje da se iza internet kriminala gotovo uvek krije mogućnost da se obezbedi neki interes, bilo da je ekonomski, politički, ili doalazak do neke lično važne informacije", tvrdi Živković.

Mnogo korisnika čiji su podaci pokradeni, kako kaže Živković, poslovni su ljudi, rade u ozbiljnim preduzećima i svaka tajna, poslovna prepiska, sada je dostupna kradljivcima.

"Osim toga, poput poslednjeg slučaja sa upadom u prepisku Hilari Klinton, i politička korist je moguć motiv, ali najverovatnije je u pitanju finansijska korist na bilo koji način, dobijajući na uvid poslovne prepiske. Veliki problem je što većina ljudi pravi veliku grešku i prilikom pristupanja društvenim mrežama i drugim internet-poštama na kojima takođe ima naloge, koriste iste podatke. Verovatno je, zato, krađa zapisa pola mlijarde ljudi, zapravo i mnogo obimnija od toga", objašnjava Živković.

Proverite svoju adresu

Sajber afera bez presedana, u kojoj se na meti hakera našlo pola milijarde korisnika američke kompanije "Jahu", već dva dana trese planetu, a u lavini komentara prednjači pitanje zašto je čelnicima "napadnutog" internet džina trebalo čak dve godine da obelodane upad? Za to vreme broj "provaljenih" mejl-adresa, vrtoglavo je rastao čemu je, bez sumnje, moglo da se stane na put da se znalo za provale.

U međuvremenu veliki broj korisnika "Jahua" je, nakon što je objavljeno da su hakeri ukrali podatke, tužio ovu kompaniju, o čemu možete čitati OVDE.

Svi zainteresovani koji žele da provere da li je bilo upada u njihove mejl-adrese, mogu to da učine OVDE.

Autor: Novosti, agencije

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.