Gradonačelniče, zaposlite mi dete!

Izvor: Blic, 17.Jan.2009, 13:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gradonačelniče, zaposlite mi dete!

Molbe da gradonačelnik urgira i nađe posao za njihovog sina ili ćerku, saveti kako prevazići svetsku ekonomsku krizu ili privući investitore, samo su neki od mejlova koji su Novosađani uputili kabinetu Igora Pavličića od kako je pokrenuta akcija „Grad po meri građana". Na internet adresu gradske uprave, u otvorenu kancelariju i kol-centar za samo dva meseca stiglo je čak 800 pritužbi, molbi i zahteva, a neki Novosađani, priterani nevoljom, dopise su slali i na nekoliko adresa >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << istovremeno.

Manjak bezbednosti u gradu, strah od napada i saobraćajnih nesreća, prva je nevolja Novosađana, sudeći po ovoj akciji. Uplašeni roditelji žalili su se gradonačelniku da ne smeju da šalju decu u škole, da strahuju kada ih puste u noćne izlaske. Žene strahuju za ličnu bezbednost dok prolaze pored prodavnica ispred kojih se pije.

- Građani su nam uputili niz konkretnih predloga, otvoreno govorili šta bih ih smirilo. Predlažu da u njihove kvartove uvedemo kamere, traže više policajaca, pozornika po kvartovima, pa čak i otvaranje policijskih stanica. I to ne samo na Novom naselju, već i na Detelinari, u Banatiću... Pošto je ovaj problem očigledno najznačajniji Novosađanima, učinili smo sve što je u našoj moći: uvode se kamere, a obezbedili smo i značajnu materijalnu pomoć policiji. Kupićemo im automobile, motore, pa čak i fotoaparate, softvere i specijalnu alpinističku opremu. Obratili smo se zvanično i MUP-u i zatražili od njih pomoć, jer bez njihove dozvole broj policajaca u Novom Sadu neće biti povećan. Oni su svesni našeg problema i upravo razmatraju kako bi on mogao da se reši. Vrlo skoro očekujemo njihov odgovor - kaže Pavličić.

Odmah posle priče o bezbednosti, Novosađanima muke zadaje remećenje javnog reda i mira i to posebno buka iz noćnih lokala. Strahuju i za svoju bezbednost u saobraćaju, pa gradonačelniku neretko stiže molba da se u određeni kraj grada postave semafori.

- Mnoštvo zamerki odnosi se na urbanističko i prostorno planiranje, bilo do građani traže da se obrati pažnja na izgled zgrada, bilo da traže izmene u planu svog naselja - kaže Pavličić.

Gradonačelniku su se javljali i Novosađani kojima je već muka od toga da gledaju rupu u asfaltu ispred svoje zgrade, kojima u ulici ne radi rasveta, koji nisu zadovoljni održavanjem kvarta. Posebno je veliki broj žalbi na čopore pasa lutalica u pojedinim delovima grada.

- Mnoštvo je i ličnih mejlova u kojima sugrađani traže da im zaposlim dete ili da im spasem posao. Neki od njih čak su tražili sastanak sa mnom, misleći da će tako lakše rešiti svoj problem. Sve smo ih uputili na službu za zapošljavanje, a obaveštavali smo ih i o svim konkursima za koje znamo da će biti otvoreni, o njihovim tačnim datumima, uslovima - kaže gradonačelnik koji se načitao i preporuka za rešavanje svetske krize, privlačenje stranaca u grad, otvaranje novih radnih mesta...

Stizali su i predlozi građana o tome gde bi trebalo izgraditi nove mostove, kako bi oni trebalo da izgledaju, kuda da prođu novi bulevari, kako da se urede pojedini trgovi.

- Većina žalbi, gotovo više od 70 odsto već je rešen, a drugi deo je u radu. Svi građani koji su nam se obratili moraju dobiti odgovor, njihov problem mora biti rešen ili bar moraju dobiti odgovor zbog čega je to nemoguće. U pojedinim situacijama i sam reagujem. Recimo kada je bila poledica, ljudi su tražili pomoć, a gradska odluka predviđa da sami čiste ispred svojih ulaza. Ipak, pošto je situacija bila kritična, zatražio sam od gradskih preduzeća da prošire svoj krug rada - kaže Pavličić.

Opremaju i otvaraju policijske stanice

- Pošto je bezbednost očigledno najznačajniji Novosađanima, učinili smo sve što je u našoj moći: uvode se kamere, a obezbedili smo i značajnu materijalnu pomoć policiji. Kupićemo im automobile, motore, pa čak i fotoaparate, softvere i specijalnu alpinističku opremu. Obratili smo se zvanično i MUP-u i zatražili od njih pomoć, jer bez njihove dozvole broj policajaca u Novom Sadu neće biti povećan. Oni su svesni našeg problema i upravo razmatraju kako bi on mogao da se reši. Vrlo skoro očekujemo njihov odgovor - kaže gradonačelnik Igor Pavličić.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.