
Izvor: Radio 021, 21.Jan.2021, 13:15
Frilenseri u BiH u sličnom problemu kao njihove kolege u Srbiji
Frilenseri u regionu imaju slične probleme kao i njihove kolege u Srbiji.
"Ukoliko prihode ostvaruju radom za inostranstvo, u obavezi su da plate 10 odsto poreza na dohodak u roku od jednog dana od primanja uplate i prijave, a u roku od pet dana poreskoj upravi", kaže za Biznis.rs Elena Babić-Đaković, osnivačica i predsednica Udruženja Frilens u Bosni i Hercegovini.
Uz to frilenseri u BiH su u obavezi da uplate i četiri odsto doprinosa za zdravstveno osiguranje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << po Zakonu o doprinosima, ali kroz tu uplatu ne ostvaruju pristup zdravstvenom osiguranju, što je sporno i diskriminiše radnike na internetu u odnosu na druge poreske obveznike.
"Nemaju pravo na lični odbitak, što je takođe diskriminacija u odnosu na ostale. Ukoliko sarađuju sa lokalnim klijentima poreske obaveze i doprinose uplaćuje naručilac posla po ugovoru o delu", navodi Babić-Đaković.
Status frilensera u BiH još nije definisan nijednim zakonom, a Babić-Đaković objašnjava da pojam samozaposlenih, pa ni frilensera, ne postoji u Zakonima o radu.
Okolnosti u kojima posluju radnici na internetu u Hrvatskoj su zakonski uređeniji.
"U Hrvatskoj frilenseri mogu da otvore preduzetnički biznis, da postanu paušalci ili da se upišu imenom i prezimenom u registar poreskih obveznika. Kako god da krenu, porezi i doprinosi se regulišu ili prema Zakonu o porezu na dohodak ili prema Zakonu o porezu na dobit. Za svaku kategoriju definisane su i kategorije doprinosa koje propisuje država. Dakle, frilenseri moraju da plaćaju i poreze i doprinose", kažu za Biznis.rs iz udruženja "Glas poduzetnika".
Autor: FoNet
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.