Izvor: Radio 021, 22.Jan.2020, 15:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

FOTO: Izložba o stradalim sveštenicima tokom Novosadske racije otvorena u KCNS

Izložba "Stradanje pravoslavnih sveštenika tokom Šajkaško-novosadske racije" otvorena je danas, 22. januara u klubu "Tribina mladih" Kulturnog centra Novog Sada.

Izložba je organizovana u okviru programa "Ledena tišina", a povodom obeležavanja 78 godina od Novosadske racije. Prema prikupljenim podacima, tokom januara 1942. ubijeno je 17 sveštenika, uglavnom sa porodicama.

Direktor Istorijskog arhiva grada Petar Đurđev je prilikom otvaranja izložbe naveo >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << da su gotovo svi viđeniji Srbi i Jevreji stradali su jer su imali snažan uticaj na lokalno stanovništvo.

"Među prvima su stradali sveštenici, učitelji, lekari, bivši jugoslovenski stranački prvaci, ali i zanatlije, trgovci i viđeniji srpski i jevrejski domaćini, koji sa narodnooslobodilačkim pokretom nisu imali gotovo nikakve veze. Među žrtvama racije našao se i izvestan broj članova porodica i rodbine poginulih i uhapšenih boraca Šajkaškog partizanskog odreda i onih za koje se znalo da su bili borci ili su se nalazili u bekstvu. Lokalni organi mađarske vlasti često su upozoravali da su vođe otpora pravoslavni sveštenici. Zato nije slučajno da su u raciji stradala i sveštena lica", naveo je Đurđev.

U raciji su stradali: Miloš Katić, Čedomir Eremić i Georgije Živanov, žabaljski parosi, Branko Vakanjac i Pavle Kostić, čuruški sveštenici, Anđelko Grbić protojerej iz Đurđeva sa suprugom Olgom, Georgije Parabućski, protonamesnik iz Titela, Svetozar Vlaškalić, protoprezviter mošorinski i Jovan Vislavski, sveštenik gospođinački. Živote su izgubili i Dušan Vlaškalić, bogoslov, Vojin Ljubičić, kaluđer i Stevan Maslovarin, bogoslov iz Čuruga.

U Novom Sadu su živote izgubili Milivoj Popović, protojerej, član Crkvenog suda Eparhije bačke, Vladislav Jankulov, protojerej, arhijerijski namesnik, Stevan Ivančević, protojerej, Veljko Zucajić, jerej, profesor bogoslovije u Sremskim Karlovcima i Aleksandar Erdeljan, đakon pri sabornom hramu u Novom Sadu.

Izložba se može pogledati do 27. januara.

Autor: Žarko Bogosavljević - zarkob@021.rs

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.