Izvor: Radio 021, 23.Jan.2021, 15:48

Do sada vakcinisano više od 10.500 Novosađana, otvorena još četiri punkta

Do sada je vakcinisano više od 10.600 Novosađana, saopštio je gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.

"Juče je vakcinu primio 2.421 sugrađanin, a danas do 12:30h 1.235 Novosađana", naveo je Vučević.

Kako kaže, volonteri i medicinski radnici raspoređeni su u 12 ekipa, a otvorena su još četiri punkta za vakcinaciju.

Prema rečima direktora Instituta za javno zdravlje Vojvodine, Vladimira Petrovića, u Vojvodini su do sad vakcinisane 31.673 >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << osobe.

"Da bismo bili apsolutno mirni potrebno je da imamo 95 odsto populacije imuno, da bismo bili relativno mirni, znači da nemamo epidemijske talase, treba da imamo imunitet oko 70 odsto populacije. Naše procene ukazuju da je do početka trećeg talasa u Vojvodini taj procenat bio negde oko 16,5, a na nivou cele zemlje taj procenat kolege iz Beograda su procenile na negde oko 20 odsto", rekao je Petrović za RTS.

Međutim, kako kaže, u ovom trećem talasu registrovan je pet do osam puta veći broj slučajeva u odnosu na ukupan broj obolelih pre toga, tako da se procenjuje da je taj prirodno stečeni imunitet daleko viši.

"I procenjujemo da će nam biti dovoljno 20 odsto vakcinisane populacije, što čini negde oko milion i po vakcinisanih, da bi mogli da dostignemo tih 70 odsto", objašnjava direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine.

Koliko traje imunitet?

Govoreći o imunitetu, navodi da se on razlikuje u odnosu na to da li je stečen prirodnim putem ili vakcinom.

"Kad je imunitet kod vakcinisanih u pitanju ono što znamo, a znamo samo za Fajzerovu vakcinu u ovom trenutku, on je izmeren da traje šest mesci. Očekuje se da traje duže. Kod kineske vakcine mi očekujemo da imunitet nakon druge doze traje duže od godinu dana", kaže Petrović.

Kao primer navodi rezultate testiranja nekoliko zdravstvenih radnika nedelju dana nakon primljene Fajzerove vakcine.

"U toku jučerašnjeg dana testirali smo nekoliko zdravstvenih radnika koji su primili drugu dozu Fajzerove vakcine i to nedelju dana nakon vakcinacije i poredili sa nivoom antitela kod obolelih u decembru. Mogu da potvrdim da je šest do sedam puta veći nivo antitela kod vakcinisanih Fajzerovom vakcinom nego kod onih koji su preležali bolest. Literatura kaže da može da bude i 20 puta veći", navodi Petrović za RTS.

Prema njegovim rečima, kada su u pitanju oni koji su prirodno stekli imunitet nakon bolesti, dužina trajanja imuniteta je proporcionalna težini kliničke slike obolelih.

"Tako da kod onih koji su imali težu kliničku sliku očekujemo da imunitet traje godinu dana i duže, a kod onih koji su asimptomatski, procene su, bar prema stručnoj literaturi da taj imunitet traje do 60 dana. Tako da je preporuka da i oni koji su preležali virus mesec dana nakon preležane bolesti prime vakcinu", objašnjava Petrović.

Autor: 021.rs, RTS

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.