Izvor: Luftika.rs, 22.Jan.2016, 11:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dečije radionice za vikend

Kreativne radionice subotom, omogućavaju deci upoznavanje sa delima umetnika iz kolekcije Moderne galerije iz Zagreba, u saradnji sa studentima-saradnicima sa Pedagoškog fakulteta u Novom Sadu. U stalnoj postavci Spomen-zbirke Pavla Beljanskog najmlađi će biti u prilici da se zabave interaktivnom kompjuterskom igrom Klikom na sliku, gde će na preko 20 remek-dela iz kolekcije Beljanskog moći da svojim intervencijama stvore nove portrete, pejzaže, ili scene iz svakodnevnog života.
Subota, >> Pročitaj celu vest na sajtu Luftika.rs << 23. januar, 11–13h:
Odelo ne čini čoveka? Nakon obilaska postavke upoznaćemo građanski stil u odevanju, ali i narodni, prisutan na izloženim delima u sklopu aktuelnih postavki. O stilovima u odevanju biće priče i tokom praktičnog rada sa tkaninanama.
Promeni ugao Nastavnici osnovnih i srednjih škola, prvenstveno iz predmeta vezanih za književnost, istoriju i likovnu kulturu, imaju mogućnost da u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog održe čas po sopstvenom izboru. Svaka tema vezana za period prve polovine 20. veka biće dopunjena umetničkom slikom epohe koju će učenicima približiti kustosi Spomen-zbirke. Postavka iz kolekcije Beljanskog u prizemlju i remek-dela hrvatskog slikarstva izložbe Miroslav Kraljević i sledbenici na spratu pružaju jedinstvenu mogućnost paralelnog sagledavanja umetničkih tokova, ali i novi ugao posmatranja nacionalne kulture u kontekstu dešavanja u regionu.
O izložbi U Spomen-zbirci Pavla Beljanskog i tokom januara je u toku gostujuća izložba Miroslav Kraljević i sledbenici (3. 12. 2015 – 21. 02. 2016) Moderne galerije iz Zagreba. Izložba prikazuje izbor od 68 umetničkih dela iz zagrebačke Moderne galerije, prateći razvoj hrvatskog modernizma u prvim decenijama 20. veka. Među 11 autora, najzastupljeniji je Miroslav Kraljević koji je svojim slikarstvom označio početak moderne u hrvatskoj umetnosti približivši je francuskom modernizmu. Njegov uzor sledili su Zlatko Šulentić, Milan Štajner, Marijan Trepše, Milovoj Uzelac, Vilko Gecan, Marino Tartalja, Petrar Dobrović. Značajnu ulogu u transformaciji Kraljevićevih uticaja i davanju novih smernica kako u hrvatskom, tako i u srpskom slikarstvu dvadesetih godina prošlog veka imao je Sava Šumanović, posle Kraljevića najzastupljeniji umetnik na izložbi.
Četvrtkom, u 15 i 17 časova, tokom celog trajanja izložbe, organizovana su besplatna tumačenja izložbe za posetioce u trajanju od 30 minuta.
Radno vreme tokom trajanja izložbe:
Sreda – nedelja: od 11–19h
Četvrtak: 14–22h
Izvor: SZPB

Nastavak na Luftika.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Luftika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Luftika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.