Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Jan.2011, 04:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Danas je Bogojavljenje
NOVI SAD -
Srpska pravoslavna crkva danas slavi Bogojavljenje, praznik krštenja Isusa Hrista, kojim je počela njegova misija hrišćanske propovedi, a koji se tradicionalno obeležava plivanjem za časni krst u brojnim mestima u Srbiji.
U pravoslavnim hramovima, na ovaj praznik se osveštava bogojavljenska voda koja se smatra lekovitom i zaštitom od nečistih sila i čuva se u kućama do sledećeg velikog vodoosvećenja.
Na Bogojavljenje, prema srpskom narodnom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << običaju, vernici izmenjuju pozdrave - "Hristos se javi", "Vaistinu se javi".
Krštenje Isusa na reci Jordan, koje je obavio sveti Jovan, prvo je objavljivanje tajne svete Trojice - Oca, Sina i Svetog Duha i prvo ustanovljenje osnovnih simbola hrišćanske vere.
Praznovanje Bogojavljenja podseća hrišćane da misija Sina Božjeg nije počela njegovim rođenjem, već krštenjem, jer je do 30. godine Isus živeo običnim životom drvodelje, sa majkom Marijom i pravednim Josifom.
Praznik Bogojavljenja (grčki Teofania) naziva se još i Prosvećenjem, jer nas "događaj na Jordanu prosvećuje, ukazujući nam na Boga kao Trojicu jednobitnu".
Tradicionalno Bogojavljensko plivanje za Časni krst biće održano na Adi Ciganliji, kod restorana "Jezero", na Keju oslobođenja, kod restorana "Venecija" u Zemunu, Bagrdanskom jezeru kod Jagodine, brani reke Gradac ...
Kako je najavljeno iz Ministarstva unutrašnjih poslova pripadnici Žandarmerije će se takmičiti na Adi Ciganliji i Keju oslobođenja u Zemunu, ali i u Nišu na Nišavi, u Vlasotincu na Gradskom jezeru i u Kraljevu kod Keja na Ibru.
Pre plivanja za krst na Adi Ciganliji u Hramu Svetog Đorđa na Čukarici biće održana Bogojavljenska liturgija, nakon koje će se svečana litija uputiti ka beogradskom kupalištu.
Među 57 plivača koji će plivati za krst, osim pripadnika Žandarmerije, učestvovaće i pripadnici Vojske Srbije, članovi "Svibora" i građani, a organizatori manifestacije su opština Čukarica i Hram Svetog Đorđa.
Pobednik će, pored Bogojavljenskog krsta, koji je sačinjen od zaleđene prošlogodišnje Svete vodice iz Hrama Svetog Đorđa, dobiti i pobednički plašt opštine Čukarica.
Osvećenje Dunava i nadmetanje u plivanju za Časni krst tradicionalno će se održati i na Keju oslobođenja u organizaciji opštine Zemun, a uz pomoć Hrama svetog oca Nikolaja Miriklijskog i SVEBOR-a saveza Beograda.
Više od 70 takmičara moraće da prepliva simbolična 33 metra na Dunavu, kao podsećanje na godine života Isusa Hrista, a prva osoba koja dodirne krst postaće nosilac Bogojavljenskog krsta za 2011. godinu.
Nadmetanju u plivanju za Časni krst prethodiće liturgija u Hramu svetog oca Nikolaja Miriklijskog i litija ulicama Zemuna, koja će krenuti od Hrama u Njegoševoj ulici, Glavnom, Gospodskom ulicom do restorana "Venecija" na Zemunskom keju.
U tradicionalnom vađenju Bogojavljenskog krsta, koja biti održano 10. put na Bagrdanskom jezeru oko 15 kilomatra od Jagodine, učestvovaće 25 momaka i devojaka.
Pre samog takmičenje sveštenici Crkvene opštine Svilajnac održaće liturgiju, a pobednik će, uz zlatni krst dar organizatora, dobiti i brojne druge nagrade.
Plivanje za Časni bogojavljenski krst biće održan i kod brane na reci Gradac.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...














