
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Avg.2009, 10:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Danas glasanje o Zakonu o informisanju
NOVI SAD - Poslanici Skupštine Srbije trebalo bi danas da se izjasne o 24 zakonska predloga sa poslednje vanredne sednice, o kojima su raspravu završili pre mesec dana.
U Danu za glasanje, koji je predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović odredila za poslednji dan avgusta, poslanici treba da se izjasne i o izmenama Zakona o javnom informisanju, oko koga se gotovo dva meseca vodila intenzivna polemika u javnosti.
LDP najavila podršku
Pored >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Demokratske stranke i G17 plus, koje su saopštile da će glasati za to rešenje, podršku je juče najavila i Liberalno demokratska partija (LDP).
Liberali su saopštili da su "dobili podršku predlagača izmena i dopuna Zakona o informisanju za sve primedbe i zahteve usaglašene sa Nezavisnim udruženjem novinara Srbije (NUNS) i Misijom Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS)".
Oni su naveli da će izmene zakona podržati "pošto su prihvaćeni amandmani kojima se ukidaju obavezan depozit za osnivanje medija i zabrana rada medija u slučaju blokade računa duže od 90 dana, a za metod rešavanja problema prihvatiti stečajno zakonodavstvo".
Socijalistička partija Srbije (SPS) i Stranka penzionera, koje su u vladi su najavile da će biti uzdržane, dok je još jedan član te koalicije, Jedinstvena Srbija (JS) kazala da će glasati protiv predloga zakona, kao i Demokratska stranka Srbije (DSS), Nova Srbija (NS), Srpska radikalna stranka (SRS) i Srpska napredna stranka (SNS).
Da bi predlog zakona bio usvojen neophodno je da taster "za" pritisne više od polovine prisutnih poslanika, pa je tako, ako u sali bude svih 250 narodnih predstavnika, potrebno da za njega glasa 126.
Predlog izmena zakona o javnom informisanju prvobitno je predviđao obavezni osnivački ulog medija od 50.000 evra, kao i kazne ukoliko dođe do povreda tog zakonskog akta.
Legalizacija divlje gradnje
Vlada je, posle kritika strukovnih udruženja, amandmanima ukinula obavezu osnivačkog kapitala i smanjila visinu zaprećenih kazni.
Interesovanje javnosti izazvao je i Predlog zakona o prostornom planiranju i izgradnji, koji predviđa legalizaciju bespravno izgrađenih objekata do momenta stupanja zakona na snagu.
Legalizacija divlje gradnje, prvobitnim tekstom, bila je omogućena za objekte izgrađene do 13. maja 2003.
Međutim, vlada je, na inicijativu gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa, usvojila amandman kojim je to prošireno i na objekte napravljene do stupanja zakona na snagu.
Vantelesna oplodnja za neudate
Poslanici su tokom petnaestodnevnog rada na prethodnoj vanrednoj sednici razmatrali i set zakona iz oblasti zdravstva, među kojima i Predlog o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja, kojim se prvi put reguliše ta materija u Srbiji.
Ukoliko zakon bude usvojen, ženama koje ne žive u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, u tačno propisanim okolnostima, biće omogućena vantelesna oplodnja.
Skupština Srbije razmatrala je i predloge osam zakona iz oblasti pravosuđa vezanih za krivični postupak.
Ukoliko parlament usvoji predlog Zakona o izmenama i dopunama krivičnog zakonika, "olako komentarisanje" sudskih odluka biće sankcionisano.
Javno komentarisanje sudskih postupaka i ometanje pravde ubuduće će predstavljati krivično delo i sve izjave vezane za sudski postupak, čija je namera da povrede pretpostavke nevinosti i nezavisnosti suda, kao i pozivanje na neizvršenje sudskih odluka i sprečavanje nosilaca pravosudnih funkcija u vršenju njihovih dužnosti, biće strogo sankcionisano.
Zakonom je proširen i krug onih čije će ugrožavanje sigurnosti i života biti strožije sankcionisano, pa će tu zaštitu, pored predsednika Srbije, premijera, pojedinih nosilaca pravosudnih funkcija, uživati ministri, poslanici i "osobe koje obavlja poslove od javnog značaja u oblasti informisanja".
Poslanici republičkog parlamenta treba da se izjasne i o predlozima zakona o kulturi, o saradnji sa međunarodnim krivičnim sudom, izmenama i dopunama zakona o izvršenju krivičnih sankcija, o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala.
Glasanje o savetima nacionalnih manjina
Takođe, glasaće i o predlozima Zakona o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala kao i o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku i Predlogu zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.
Najviše zakonodavno telo odlučivaće i o predlozima zakona iz oblasti obrazovanja - o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima, kao i o zakonima iz oblasti urbanizma i građevine - Predlogu zakona o državnom premeru i katastru, socijalnom stanovanju, fondu za zaštitu životne sredine.
Pred poslanicima je i odluka o setu zdravstvenih zakona - predlozima zakona o javnom zdravlju, o transfuziološkoj delatnosti, transplantaciji organa i transplantaciji ćelija i tkiva.
Poslanici će glasati i o Predlogu zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina i predlozima zakona o potvrđivanju dva finansijska ugovora.
Početak glasanja je zakazan za 12 sati.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...