Čanak: Ratovi 90-ih prekinuti, ali ne i završeni

Izvor: Radio 021, 18.Nov.2017, 13:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Čanak: Ratovi 90-ih prekinuti, ali ne i završeni

Ratovi koji su se vodili devedesetih prekinuti su ali, na žalost, nisu i završeni, jer nikada do kraja nije sagledano koje su to ideologije dovele do njih, ko su bili njihovi promoteri, ko izvršioci, a ko inspiratori, niti su za ta zla osuđeni u svojim državama, kaže predsednik LSV Nenad Čanak.

"Posledica toga je uporna upotreba zapaljive retorike, rehabilitacija fašista, glorifikovanje haških osuđenika, prekrajanje istorije, te veličanje četnika sa jedne i ustaša sa >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << druge strane", naveo je Čanak, podsećajući da su jedinice JNA na današnji dan pre 26 godina ušle u Vukovar i da je taj grad i dalje jedan u nizu dokaza da rane nastale ratovima devedesetih teško zarastaju.

"Posledica toga je recimo bilo postavljanje table "Za dom spremni" u Jasenovcu i paljenje novina na srpskom jeziku ili prošlogodišnje razbijanje izložbe "Vukovar-razaranje jednog grada" u Novom Sadu", kaže lider LSV.

Prema njegovim rečima, sve su to znaci i upozorenja da bi zlo iz devedesetih moglo da se ponovi: "Upravo zbog toga, potrebno je da se glasnije nego ikada čuje glas antifašista Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Takođe, krajnji je trenutak za suočavanje sa prošlošću i jaču inicijativu za uspostavljanje tesne kulturne i svake druge saradnje kako na međudržavnom, tako i na lokalnom i regionalnom nivou".

Kako je rekao, zna iz iskustva da je to moguće i podseća da je, dok je predsedavao Skupštinom Vojvodine, 2001. godine, vraćena muzejska građa Vukovara, organizovani prvi Dani Istre u Vojvodini, a godinu kasnije je obnovljen most između Bačke Palanke i Iloka.

"Uveren sam da su slične inicijative neophodne danas, isto kao što je neophodno i podizanje antiratnih spomenika u više gradova Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore", poručio je Čanak.

Autor: 021.rs

Nastavak na Radio 021...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.