
Izvor: Radio 021, 20.Jan.2020, 16:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bojkot i dodela NIN-ove nagrade: Roman godine je "Pas i kontrabas" Saše Ilića
I ovogodišnju dodelu prestižne književne nagrade obeležile su kontroverze.
FONETDobitnik nagrade Saša Ilić i članovi žirija Teofil Pančić i Ivan Milenković
Žiri kojim predsedava Teofil Pančić odlučio je da nagrada nedeljnika NIN pripadne Saši Iliću za roman Pas i kontrabas (Orfelin).
U obrazloženju žirija stoji da je Pas i kontrabas „kompleksna priča o prošlosti i sadašnjosti i povratak velikoj naraciji".
Za >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << nagrađeni roman glasali su Branko Kukić, Marjan Čakarević i Marija Nenezić, a za roman Milenka Bodirogića Po šumama i gorama, Teofil Pančić i Ivan Milenković.
Pored ova dva naslova, u užem izboru su takođe bili: Mulat albino komarac Steve Grabovca, Grozota ili ... Slobodana Tišme i Yugoslav Ane Vučković.
Kog je pola NIN-ova nagrada Književna nagrada razbuktala strasti u Srbiji Peter Handke: Od govora na Miloševićevoj sahrani do Nobela
Da je rad u žiriju bio veoma uzbudljiv, potvrdio je Ivan Milenković, rekavši da je konkurencija donela dosta „hrabrih spisateljskih poduhvata", kao i da 2019. možemo smatrati „godinom oporavka srpske književnosti".
Protagonista romana Pas i kontrabas Saše Ilića, kome je glomazni instrument odavno srastao s leđima, vodi čitaoca kao kakav ukleti grbavac na mesta razmeštena po mentalnim i geografskim mapama. Od bojnog broda Jugoslovenske ratne mornarice, preko kovinske bolnice, smrtonosne dunavske obale, zatrovanih institucija, hipokrizije humanitarizma, sudbina ludo talentovanih pobunjenika, prvih i poslednjih ljubavi, devastirajuće napuštenosti, uz stalne flešbekove…
Saša Ilić je rođen 1972. u Jagodini, a objavio je tri zbirke priča (Predosećanje građanskog rata, 2000; Dušanovac, Pošta, 2015; Lov na ježeve, 2015) i dva romana (Berlinsko okno, 2005. i Pad Kolumbije, 2010).
Pisao je za časopis Reč, a osnivač je podlistka Beton, koji su objavljivale dnevne novine Danas.
Roman Berlinsko okno bio je u užem izboru za NIN-ovu nagradu, a Pad Kolumbije Ilić je povukao iz konkurencije 2010.
„Ne želim da učestvujem u trci u kojoj je predsednik žirija u Vučelićevom Pečatu (Vasa Pavković, prim.aut), i da nije nagrada deset nego petsto hiljada evra", rekao je Ilić u razgovoru u okviru programa Gradska knjižnica u Kulturnom centru grad 2010.
„Stručno i moralno nekompetentni žiri"
Dan pre dodeljivanja nagrade grupa pisaca uputila je pismo javnosti naslovljeno „Bojkot NIN-ove nagrade".
Među potpisnicima ovog pisma su i dva ranija laureata Vladimir Tabašević i Miro Vuksanović, kao i Vladimir Kecmanović, Dejan Stojiljković, Ljubica Arsić, Slobodan Vladušić, Nikola Malović i Emir Kusturica.
FonetProšle godine dobitnik, ove godine kritičar žirija - Vladimir Tabašević
Iako u pismu navode da „ne postoje nagrade koje se savršeno pošteno dodeljuju", kao i „žiri koji je besprekorno kompetentan", sadašnji žiri su okarakterisali kao grupu „što stručno, što moralno, a najčešće i stručno i moralno nekompetentnih ljudi, za koje nije jasno po kom merilu su birani".
Potpisnici zahtevaju da se njihovi budući romani ne uzimaju u obzir, kao i da njihovi izdavači ne prijavljuju romane za konkurenciju NIN-ove nagrade.
U zaključku pisma stoji da pisci ne žele da učestvuju u propasti „nekad relativno slobodoumnog, a danas gotovo maloumnog priznanja".
Intervju petkom: Liga izuzetnih žena Četiri jezika, a jedna književnost Peter Handke: Od govora na Miloševićevoj sahrani do Nobela
Žiri koji je prošle godine dodelio nagradu Vladimiru Tabaševiću za roman Zabluda Svetog Sebastijana razlikuje se od ovogodišnjeg u samo dva člana - novi članovi su književni kritičar i kolumnista Teofil Pančić i novinarka u kulturnoj redakciji RTS-a Marija Nenezić.
Izdavač Branko Kukić, pesnik Marjan Čakarević i Ivan Milenković, filozof i urednik na Trećem programu Radio Beograda, učestvovali su u radu žirija i prošle godine.
Dragan Jovićević, urednik kulturne rubrike u nedeljniku NIN, izjavio je da mu nije jasno šta je motivacija pisma koje su pisci uputili javnosti.
On podseća da među potpisnicima ima i nekadašnjih dobitnika nagrade, ali i pisaca koji su ove godine bili u širem izboru za nagradu, „a koji tada nisu postavljali pitanje kompetentnosti žirija".
Roman Muharema Bazdulja Posljednji muškarac bio je na spisku 32 romana za NIN-ovu nagradu, ali je kasnije ispao iz konkurencije.
Prva knjiga koju je Bazdulj objavio u Srbiji je zbirka priča Čarolija 2008, u okviru izdavačke kuće Gradac, gde je urednik Branko Kukić, aktuelni član NIN-ovog žirija.
Kada je nagrada dodeljena Ivani Dimić za roman Arzamas2017. godine, Vladimir Tabašević, čiji roman Pa kao je ušao u uži izbor, na Fejsbuk nalogu se zahvalio „svima na porazu, a specijalno žiriju".
Na naslovnoj strani romana Pa kao stoji rečenica „Samo za one koji se ne boje najopasnijeg od svih istraživanja: onog o sebi" iz kritike Teofila Pančića, koji je predsednik aktuelnog žirija.