Besnim kolima ostaje visok porez

Izvor: Radio 021, 29.Jul.2016, 11:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Besnim kolima ostaje visok porez

Ministarstvo finansija Srbije priprema izmene poreskih propisa kojima će verovatno biti povećani nameti na luksuzna vozila, pišu Večernje novosti.

Kako navodi list, umesto postojećih sedam kategorija oporezivanja po zapremini vozila biće uvedeno više grupa i utvrđeni novi rasponi poreza za svaku grupu. U Ministarstvu finansija su rekli da se potreba izmene zakona razmatra.

Sada se u sedam kategorija vozila čije su kubikaže od 1.150 do iznad 3.000 kubika vlasnicima >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << zaračunavaju porezi u iznosu od 1.220 do 222.280 dinara. Nova kategorizacija doneće i nove cene, pa se može očekivati da nekima ovaj namet poraste, ali da se nekima i smanji, ukoliko iz više padnu u nižu grupu.

Visina razrezanog poreza za motorna vozila zavisiće i od konačnog izgleda Zakona o finansiranju lokalne samouprave. Procene su da bi se oko tri milijarde dinara, koje se trenutno godišnje slivaju u opštinske i gradske kase od nameta na automobile, po usvajanju novog zakona preselile u republički budžet.

U Srbiji je u 2015. godini, prema podacima Narodne banke Srbije, sklopljeno oko 2,4 miliona polisa obaveznog osiguranja od auto-odgovornosti. Ta cifra se odnosi na sva registrovana vozila - automobile, kamione, autobuse, motore.

Podsetimo, prethodnih dana se polemisalo koliko je uredba o registraciji vozila po kubikaži isplativa i poštena, a ministar za rad u tehničkom mandatu Aleksandar vulin je rekao da se razmišlja o tome da se ta odluka izmeni.

Autor: Beta

Nastavak na Radio 021...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.