Banka Japana uvela negativnu kamatu

Izvor: Radio 021, 29.Jan.2016, 12:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Banka Japana uvela negativnu kamatu

Banka Japana uvela je danas negativnu kamatnu stopu u nastojanju da pomogne oporavak treće najjače svetske ekonomije.

Banka je saopštila da će komercijalnim bankama naplaćivati 0,1 odsto na neke depozite ostavljene u centralnoj banci, nadajući se da će ih time podstaći da daju više pozajmica i stimulišu investicije i razvoj.

To je prvi put da je Banka Japana uvela negativnu kamatu stopu, a taj iznenadni potez je odmah imao uticaja na finansijska tržišta. Japanski >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << indeks Nikei 225, koji je sredinom dana bio pao na oko 0,8 odsto, porastao je za 2,8 odsto na kraju dana, a vrednost japanskog jena je opala sa 118,50 na 120,40 jena za dolar.

Banka Japana je saopštila da će podeliti depozite u tri kategorije koje će imati pozitivnu, nultu i negativnu kamatnu stopu. Mera će biti na snazi koliko god bude potrebno da se ostvari ciljanih dva odsto inflacije, a rok za ostvarenje tog cilja je u međuvremenu pomeren od kraja 2016. na sredinu 2017. godine.

Stopa inflacije u 2015. u Japanu je, bez nestalnih cena hrane, bila 0,5 odsto.

Autor: Beta

Nastavak na Radio 021...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.