
Izvor: Radio 021, 06.Jul.2020, 10:24
BIRN: Krizni štab da objasni kako se od 38 umrlih u jednom danu dolazi do broja šest
Urednik BIRN-a Milorad Ivanović izjavio je da je, prema podacima iz informacionog sistema kovid-19, koji država vodi o stanju epidemije, od 13. marta do 1. juna umrlo 1.080 ljudi, a da su novinari u izveštaju krajem prošlog meseca objavili "minimalan siguran broj" od 632 preminulih.
On je u Utisku nedelje pojasnio da su do broja od 632 preminula, koji je višestruko veći od zvanično objavljivanih podataka, došli zato što je za njih bilo sigurno da su umrli od posledica kovida-19, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << a da su za ostale imali nekompletne informacije.
"Ostali su imali jedan test negativan, podaci nisu jasni ili su u međuvremenu izgubljeni", rekao je Ivanović.
Dodaje da su u sistemu prikupljani svi podaci o toku zaraze u koje su kovid bolnice i ambulante imale obavezu da na dnevnom nivou unose podatke o broju umrlih od komplikacija izazvanih korona virusom.
On je naveo da za potvrdu podataka zaista nisu pokušali da kontaktiraju premijerku Anu Brnabić, ali da su potvrdu tražili od saradnice iz njenog kabineta koja je, po inoformacijama koje poseduju, bila zadužena za nadgledanje baze, epidemiologa Predraga Kona, ministra zdravlja Zlatibora Lončara i direktorke Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanovic Batut", odnosno svih onih za koje su mislili da su upoznati sa funkcionisanjem rada baze kovid-19.
Dodaje da pojedini lekari koji su članovi Kriznog štaba nisu imali pristup tim podacima.
"Ukoliko nemate prave podatke ne možete donositi ni prave odluke. Šta se u međuvremenu dešavalo sa podacima, ne možemo da znamo. Ti brojevi se iz nekog razloga smanjuju, tačno se može uhvatiti matrica po kojoj se to radi. 'Batut' је svakog dana u 14 časova sastavljao izveštaj za Vladu Srbije na osnovu informacionog sistema", navodi Ivanović.
On je kazao i da većina građana nema informacija šta se dešava, da predstavnici vlasti objavljuju samo demantije na njihovu vest o prikrivanju podataka, zbog čega građani nemaju osnovnu informaciju.
Kako se od broja 38 dolazi do broja šest?
Objašnjavajući šta je istina u broju umrlih koje je objavio BIRN, a koji je izazvao polemike u javnosti, Ivanović je naveo primer 12. aprila i prikazao grafikon nastao na osnovu baze Informacionog sistema i zvaničnih podataka.
"Do 4. aprila podaci koje saopštava vlada i Informacioni sistem su uglavnom slični, sa malom razlikom, ali od 4. aprila imamo nagli skok i razliku. Kriva dostiže vrhunac 12. i 13. aprila kad imamo 23 mrtva od kovida, a nama se zvanično kaže šest", rekao je Ivanović, navodeći da to piše u bazi kojoj su pristup imali svi članovi Kriznog štaba i ministar zdravlja.
"Međutim, kada pogledamo drugi grafikon napravljen na istim tim podacima, da je 1.080 umrlih u kovid bolnicama, opet imamo do 4. aprila gotovo slične podatke, pa dramatičan skok 13. aprila kada imamo 38 mrtvih u kovid bolnicama. Informacioni sistem Batuta kaže da je 13. aprila umrlo 38 osoba, a nama se tog dana kaže da je umrlo šest", objasnio je Ivanović.
On je istakao da "grafika pokazuje da smo više od mesec dana dobijali lažne podatke na osnovu kojih su pravljene neke epidemiološke mere".
"Mi samo tražimo objašnjenje zašto je to urađeno i da da nam Krizni štab objasni kako se od broja 38 dolazi do broja šest", rekao je Ivanović.
Autor: Beta
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.