Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Maj.2010, 12:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Arsen Dedić održao koncert u Novom Sadu
NOVI SAD - Hrvatski kantautor Arsen Dedić održao je sinoć koncert u maloj sali novosadskog SPENS-a. Po sopstvenom priznanju, kako je rekao za Radio - televiziju Vojvodine, dosta mu je nastupa, godine čine svoje, sa bine beži u mir i sigurnost autorskog posla i javni život menja za porodični. Tamo je, dodaje, našao najveću inspiraciju za rad u poznim godinama, svoju “fam fatal” pred kojom je konačno položio oružje - svoju unuku.
"Sve vreme svoje karijere ja sam živeo burno. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Imao sam mnogo zdravstvenih problema. Poslednji put, na operaciji u Padovi, svećenik me je već pozdravio, ali eto, sve sam preživeo i sve to vreme sam radio. Napisao nekoliko knjiga, muziku za više filmova i predstava, komponovao za druge. Upravo mi izlazi 30. zbirka poezije u Podgorici. Jednostavno, dosta mi je koncertiranja i sada samo gledam da sam što više u porodici i kući, da su moji dobro, i , nadasve, ponavljam, iznad svega, da je ona dobro i da napreduje. Moja unuka Lu", kaže Dedić.
Pratnja simfonijskog orkestra
Koncert je počeo oko 21 čas. Na sceni je bio simfonijski orkestar RTS-a, a u centralnom delu nastupio je i Arsenov sin Matija, vrsni pijanista koji već ima izgrađenu karijeru i više nastupa u Novom Sadu.
Sledilo je pola sata muzike iz filmova i predstava "Gospoda Glembajevi", "U registraturi", "Prosjaci i sinovi", Pesmu iz filma “Vlak u snijegu” pevaju čuveni Kolibri …“kad se male ruke slože, sve se može sve se može”. Svi se sećaju detinjstva.
Onda, samo na kratko, izašao je Arsen.
Gost Petar Grašo
Specijalni gost na koncertu bio je hrvatski pevač Petar Grašo. Zajedno sa Dedićem izveo je dve pesme “Sad te se samo retko sjetim” i “Ima a ne zna”, a zatim je Dedić otpevao velike hitove “O mladosti”, “Dida moj”, “Amigo” i “Vraćam se”. Završio je sa “Ne daj se Ines” za koju je istakao da mu ne smeta što svi misle da je to Šerbedžijina pesma jer je normalno da ljudi poistovećuju pesmu sa izvođačem.
Pevao je pesmu posvećenu glumcima, "Geste i grimase" i podsetio da je nekada pevao i glumicama (Mileni Dravić pesmu Milena). Nakon toga, ponovo odlazi sa bine i publiku prepušta da se još malo upozna sa orkestrom.
Dug solo na pijanu najavio je glavni deo koncerta. Ređaju se hitovi, “Tvoje nježne godine”, “ Sve što znaš o meni”, “Moderato Cantabile”, “ Sandra”, Djevojka za jedan dan”, “Kuća pored mora”, “ Ne plači”…
Uprkos svemu i svojih 73 godine, na pozornici, Arsen i dalje liči na momka iz vremena Opatijskog festivala, a njegov šarm ne ostavlja ravnodušnim žene svih generacija, mada ni muškarci nisu potpuno imuni.
"Sve češće muškarci plaču na mojim koncertima", kaže.
Na pozornici koketira sa svima, sa publikom, sa devojkama koje pevaju prateće vokale.”One su slika, a ja sam ton”, šali se Dedić.
Dva sata magije
"Ja nisam od onih koji kažu – 'ajmo svi zajedno, publika ne može sa mnom pevati sve, pa zašto oni da pevaju kad sam ja plaćen za to. Nikada, zaista, nisam "tražio" publiku. Oni i moje pesme nekako se uvek nađu. Ja nisam pevač “mase”. Dajte mi i 200 njih koji me vole i ja sam zadovoljan. Meni ne treba broj da bi se dokazao kao neki koji mogu da kažu, eto imao sam 30 hiljada svedoka da vredim", kaže za RTV popularni kantautor.
Zaglušujući aplauz od od pet minuta, u trenucima potpuno sinhronizovan i nakon toga, kao obavezan dug vernosti publici, bis “Sa okusom mora…” pesma legendarnog Đina Paolija i duh San Rema.
Ovo je verovatno i poslednji živi nastup pred Novosađanima. Dva sata magije brzo su prošla. I pored sveg truda da se napravi retrospektiva muzičkog rada čoveka koji je "Kad je Bog delio talenat više puta stao u red" zjapi praznina desetina neotpevanih hitova.
Teško je pet decenija bogate karijere, 40 izdatih CD-a i LP-a, muziku za više od 70 filmova i serija i oko 120 scenskih predstava prikazati u skromnih dva sata, pa je sve delovalo samo kao jedan veliki uzdah.
Jednostavno, za Arsena svako je vreme kratko.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...











