Izvor: Radio 021, 29.Okt.2020, 19:43

Abortus u Srbiji i protesti u Poljskoj: "Pravo na izbor želim svim ženama, ne samo Poljakinjama"

Pooštravanje zakona o prekidu trudnoće u Poljskoj izavalo je reakcije i u Srbiji.

EPAŽene u Poljskoj podigle glas

Žene, ali i muškarci u Srbiji solidarišu se na društvenim mrežama sa Poljakinjama i Poljacima koji već nedelju dana na ulicama gradova protestuju zbog odluke Ustavnog suda ove zemlje da uvede gotovo potpunu zabranu abortusa.

Fejsbuk je preko noći preplavljen ljudima iz Srbije i drugih zemalja koji su na profilne fotografije stavili i crvenu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << munju - simbol protesta u Poljskoj - iskazujući na taj način solidarnost.

„Po meni je ova odluka kršenje ljudskih načela i prava", kaže za BBC na srpskom Ivana Lazarević, stručnjakinja za marketing, koja je profilnoj slici dodala znak crvene munje.

Odluku koja je doneta u Poljskoj i koja dozvoljava abortus samo u slučajevima silovanja, incesta ili u slučaju zaštite majčinog života ne podržava ni Vojin Kličković iz Beograda, koji je na profilnu fotografiju na Fejsbuku takođe dodao znak.

Poljska skoro potpuno zabranila abortusPravo na abortus: Od Argentine do BosneBlokirani putevi u Poljskoj zbog pooštravanja zakona o abortusu

„Podržavam ideju da se kontrola rađanja sprovodi i nad muškarcima, ne samo nad ženama", kaže za BBC na srpskom 40-godišnji Kličković.

BBCIvana kaže da svaka žena treba da ima pravo na izbor kada je prekid trudnoće u pitanju

Uz Poljakinje i na društvenim mrežama, ali i na ulicama Beograda

Ivana i Vojin su saglasni - svaka žena treba da ima izbor kada je prekid trudnoće u pitanju.

„Pravo na izbor želim svim ženama, ne samo Poljakinjama", kaže Kličković za BBC na srpskom.

Staša Zajović iz nevladine organizacije Žene u crnom kaže da je ovakvi stavovi „običnih ljudi" ohrabruju.

Članice organizacije Žene u crnom i Autonomnog ženskog centra okupile su se u sredu ispred ambasade Poljske u Beogradu kako bi dale podršku Poljacima i Poljakinjama koji danima protestuju.

„Ova odluka nije samo vezana za abortus nego je i napad na demokratiju, to je izraz prezira prema svim Poljacima koji već uporno i kontinuirano, opravdano i pravedno izlaze na ulice i zahtevaju svoja ljudska prava. Mi smo uz njih svim srcem", kaže Zajović za BBC na srpskom.

Pogledajte video: Ovako izgledaju demonstracije u Poljskoj

Abortus u Srbiji

Iz Asocijacije za seksualno i reproduktivno zdravlje Srbije kažu da je problem abortusa u našoj zemlji apostrofiran proteklih nekoliko godina, kao i da je prekid trudnoće pitanje u našoj zemlji oko koga se javlja i crkva.

„Srbija postaje društvo u kome svi brinemo o dobrobiti embriona", kaže Dragana Stojanović, direktorka Asocijacije.

Dodaje da treba svi više da se brinemo o kvalitetu života novorođene dece i da manje budemo okrenuti tome šta žena radi sa svojim embrionom ili fetusom.

Ona napominje da se povećava broj abortusa kod maloletnica i da se vraćamo tradicionalnim rodnim ulogama, što znači da se od žene zahteva da rode decu u što mlađem uzrastu dok se od muškaraca zahteva da budu ti koji obezbeđuju porodicu.

Reporoduktivno zdravlje podrazumeva koliko i kada želite dece da imate, a to se ne odnosi samo na žene, već i muškarace.

„To treba da bude odluka oboje, međutim abortus je, kao što tu Ustav i predviđa, odluka žene - da li želi da zadrži trudnoću ili ne", kaže Stojanović.

Srđan Veljović Žene u crnom i AŽC ispred ambasade Poljske u Beogradu

Šta kaže zakon o abortusu u Srbiji, a šta u Poljskoj

Prema Zakonu o postupku prekida trudnoće u zdravstvenim ustanovama u Srbiji, žene starije od 16 godina mogu da zahtevaju prekid trudnoće u prvih 10 nedelja, dok u kasnijem periodu o tome odlučuje konzilijum lekara i etički odbor.

„Legalizacija abortusa u Srbiji počela je pedesetih godina prošlog veka u bivšoj Jugoslaviji, i to na ideolgiji ravnopravnosti muškarca i žene", kaže za BBC na srpskom Violeta Besirević, redovna profesorka Pravnog fakulteta univerziteta Union u Beogradu.

„Devojčice, a ne majke“ - zemlja u kojoj svaki dan šestoro dece ima abortusSpontani pobačaj u Srbiji - „Slika jedne mame čije bebe više nema" „Činilo mi se da tonem" - žene u Srbiji o postporođajnoj depresiji

Besirević dodaje da Ustav Srbije ne reguliše ovo pravo, ali se ono može tumačiti kao deo prava na slobodan razvoj ličnosti u okviru ustavne zaštite prava na poštovanje ljudskog dostojanstva.

Kako je praksa Evropskog suda za ljudska prava obavezujuća za pravosudne organe u Srbiji, ona bi trebalo da predstavlja branu pobornicima zabrane abortusa da ostvare ciljeve, objašnjava profesorka.

Što se tiče sitacije u Poljskoj, Besirević kaže da se odluka temelji „na insistiranju poljskih vladajućih populista da je fetus živo biće i da kao takav uživa pravo na život".

Profesorka kaže o ovom pitanju da „tu nema saglasnosti ni na nacionalnom ni na međunarodnom nivou".

Odgovor na pomenuto pitanje, primećuje, još nije dao ni Evropski sud za ljudska prava, smatrajući da ono treba da ostane predmet odlučivanja nacionalnih organa.

Evropski sud za ljudska prava je inače još 2007. godine doneo presudu protiv Poljske utvrđujući da su organi ove države zabranili abortus jednoj trudnici iako je bila zdravstveno ugrožena - i bez obzira što je zakon to dozvoljavao - prekršivši njeno pravo na privatnost.

Profesorka Besirević kaže da se može očekivati da će ubuduće, ako dalje pooštravanje zakona bude izglasano, Evropski sud takođe oštro reagovati.

Lines of black clothing were strung up in this Krakow, Poland, park to protest against the government’s ruling that imposes a near-total ban on abortion nationwide pic.twitter.com/SqIe2vjEN3

— NowThis (@nowthisnews) October 28, 2020

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.