
Izvor: JužneVesti.com, 10.Avg.2022, 18:08
Veliko interesovanje građana za vajarstvo ponovo postavilo Niš u centar grnčarstva
Nakon što je Deli prostor počeo sa realizacijom projekta “Grnčarstvo za sve” mnoge Nišlije poželele su da se oprobaju u ovom starom zanatu. Kroz radionice je prošlo više od 140 polaznika, a Niš je dobio i svoj grnčarski studio kojim će organizatoru nastaviti da promovišu tradiciju i kulturu u gradu.
Pored brojnih grnčarskih proizvoda koje su polaznici sami osmislili i izradili, rezultat projekta su i dva sajma grnčarstva i folklora koja su održana u Nišu >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << i bugarskoj Montani. Organizatori ističu da nisu očekivali toliki odziv svojih sugrađana, pa su zbog velikog broja prijavljenih na grnčarske radionice, istog dana popunjena sva mesta. Sajam u Nišu; foto: T. T.
Plašili smo se same realizacije, jer smo ušli u nešto sasvim nepoznato, ali mogu da kažem da smo se zaljubili u grnčarstvo. Interesovanje je ogromno, mi smo konkurs za grnčarstvo objavili ujutru i već uveče smo morali da ga zatvorimo, jer se prijavilo više od 140 kandidata - rekao je Nenad Stojanović iz Deli prostora.
Studio sa 6 grnčarskih točkova otvoren je na Paliluli, a kako Stojanović ističe sada očekuju da od Grada dobiju jedan od lokala u niškoj Tvrđavi gde će boraviti zanatlije.
Mi se nadamo da ćemo našom opremom i tamo ući i da ćemo ljudima ponuditi besplatne obuke grnčarstva. Ja se nadam da će ta odluka brzo da bude i entuzijasta sam kada je to u pitanju. Mi smo dali svoju opremu Grad je na potezu samo da nam omugući da uđemo u taj lokal i da primimo ljude - kaže Stojanović.
Obuke grnčarstva držali su Dragan Miljković i Jugoslav Anđelković, dok je za folklor kojim se takođe neguje tradicija bila zadužena koreografkinja Jelena Stanojević.
Ideja da se pokrene grnčarski studio u Nišu proizašla je iz projekta “Grnčarstvo za sve“ sa ciljem negovanja kulture, tradicije, istorije i jačanja turističkih kapaciteta u pograničnom regionu, zajedno sa partnerima iz Bugarske.