Velika matura zameniće prijemni ispit na fakultetima

Izvor: NiskeVesti.rs, 12.Okt.2016, 16:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Velika matura zameniće prijemni ispit na fakultetima

Ovaj ispit prva će polagati generacija učenika koja trenutno pohađa drugi razred srednje škole. To znači da će na kraju školske 2018/2019. Prijemne ispite na fakultetima zameniće opšta, stručna ili umetnička velika matura što zavisi od toga koju školu đaci završavaju.

"Pre nedelju dana dobili smo pozitivan stav Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje u vezi sa uvođenjem velike mature. Ne može biti primarni uslov materijalni interes fakulteta, ne može se ucenjivati, >> Pročitaj celu vest na sajtu NiskeVesti.rs << velika matura mora da bude kruna školovanja", izjavio je ministar prosvete Mladen Šarčević, u emisiji “Prosveta ima reč”, koju je na početku ove godine pokrenula Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije.
On je precizirao da će se velika matura polagati na kraju školske 2018/2019. godine, odnosno da će na ovaj ispit izaći generacija učenika koja je sada u drugom razredu srednje škole.
Opšta matura (za gimnazijalce) davaće pravo upisa na sve visokoškolske ustanove bez polaganja prijemnih ispita (izuzetak su studijske grupe koje zahtevaju posebne sposobnosti, tj. talente, poput umetničkih). Umetnička matura (za učenike umetničkih škola) omogućavaće prohodnost na umetničke fakultete, a stručna (za đake srednjih stručnih škola) pravo upisa na matičnim disciplinama.
Prema dokumentu "Strategija razvoja obrazovanja Srbije do 2020. godine”, prijemne ispite na fakultetima zameniće velika matura, i to – opšta, stručna ili umetnička, u zavisnosti od toga koju školu đaci završavaju.
Ideja tvoraca strategije jeste da se ojačaju gimnazije kako po broju, tako i po kvalitetu đaka i da ovaj vid obrazovanja bude glavni ”inkubator” budućih studenata.
Radna verziji nacrta velike mature koju će učenici polagati na kraju srednje škole, trebalo bi da bude objavljena do 1. maja 2017. godine.
Srednje stručne škole su i zamišljene kao škole posle kojih će se učenici zapošljavati, a decenijama je takva situacija da se maltene čitava generacija đaka četvorogodišnjih srednjih stručnih škola upisuje na fakultete.
To je za posledicu imalo s jedne strane nedostatak pravih majstora, a sa druge gomilanje akademaca koji godinama nisu uspeli da diplomiraju.

Nastavak na NiskeVesti.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NiskeVesti.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NiskeVesti.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.