Temštani otvaranjem Muzeja obeležili višegodišnju borbu za svoje reke

Izvor: JužneVesti.com, 04.Avg.2020, 13:04

Temštani otvaranjem Muzeja obeležili višegodišnju borbu za svoje reke

Skoro 50-godišnja borba meštana Temske za očuvanje svojih planinskih reka, dokumenti, fotografije, arhivi i svedočenja boraca i aktivista, od sada su dostupni u Muzeju odbrane reka Stare planine koji je otvoren u Mesnoj zajednici Temska, a deo građe dostupan je i na sajtu Saveza za zaštitu prirode Srbije.

Otpor meštana krenuo je 70-tih godina prošlog veka, kada su se Temštani pobunili protiv prevođenje reke Visočice u Zavojsko jezero i dalje u Nišavu. Godinama je trajala >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << ta borba i završila se bezuspešno, a Temska je ostala bez reke koja čini najveći udeo voda koje protiču kroz selo.

Namera nadležnih bila je da se u Zavojsko jezero prevede i Toplodolska reka, najveće pritoke Temštice i tu je nastao najveći otpor koji je rezultirao time da Toplodolska reka i dalje teče, a da višegodišnja borba dobije i Muzej i onlajn arhivu.

Predsednik Mesne zajednice Temska Nebojša Ilić, koji je još kao 20-godišnjak učestvovao u otporu meštana, sada, nakon puno godina, kaže da je i danas spreman za eventualni nastavak borbe, a da je energija još veća i jača.

Mi smo jedinstveni primer u svetu da smo tolike godine potrošili, da su generacije uložile svoj trud, znanje i vreme, da sačuvamo najpre Visočicu, koju nismo nažalost uspeli, ali kasnije jesmo Toplodolsku reku, koja i danas teče - kaže Ilić.

Njegov saborac i doskorašnji odbornik u Skupštini grada Pirota Dušan Mitić kaže se višegodišnja borba isplatila. Temštani i borci na okupu; foto: Udruženje Temska Stara planina

Reka teče, dakle - isplatilo se. Imamo to da reka teče, a borba će biti večna za čuvanje prirode. Nije dobro kad se u bilo kojoj zajednici problemi rešavaju tako dugo, mislim da probleme treba rešavati brzo - kaže Mitić.

Autor projekta Muzeja i dokumentaciono-informacionog centra Dragana Božinović kaže da će nastaviti dalje sa aktivnostima za očuvanje Stare planine.

Meni je izuzetna čast što sam bila u prilici da svojim znanjima i talentima pokažem ono što su ovi veterani u borbi uradili da mi danas možemo da zaštitimo ono što su oni očuvali, da nije bilo njih i njihove borbe, ne bi imali šta da štitimo. Muzej je našao kao potreba da se naučni radovi, arhiva i dokumenti nađu kao dokumentaciono-informacioni centar na sajtu Saveza za zaštitu prirode - kaže Božilovićeva.

Na otvaranju Muzeja prikazan je i dokumentarni film Reke žedne slobode, nagrade za životno delo "Plava povelja Stare planine“ su se u korist meštana odrekli Ilić i Mitić, dok je "Zelena plaketa“ za doprinos u oblasti zaštite životne sredine dodeljena profesoru Miroslavu Demaju.

Muzej će biti otvoren svakog vikenda za posetioce i istraživače i grupe, uz najavu mejl [email protected] ili broj telefona 065/5643529.

U stvaranju Muzeja odbrane reka Stare planine učestvovali su Udruženje Temska, mesna zajednica Temska, Naučno-istraživačko društvo studenata biologije i ekologije Josif Pančić, Društvo mladih istraživača Branislav Bukurov, Savez mesnih zajednica Stare planine i Licej.

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.