Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Jul.2009, 19:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Stotine radnika blokiralo centar Niša
NIŠ - Više stotina radnika Građevinara i Niteksa iz Niša blokiralo je danas nekoliko državnih i gradskih institucija u centru grada, kako bi upozorili nadležne da hitno reše probleme u tim fabrikama.
Radnici su tokom dana blokirali sedišta niških filijala Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja i Fonda za zdravstveno osiguranje, kao i centralni objekat Pošte Srbije i Gradsku kuću u kojoj je kabinet gradonačelnika.
Demonstranti nisu dozvolili građanima da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << uđu u te institucije, ali ni zaposlenima da dođu do svojih radnih mesta.
"Radikalizovali smo protest, a do kada će to trajati zavisiće od rezultata pregovora sa Fondom PIO. Zahtevamo povezivanje radnog staža i isplate zaostalih zarada i regresa", rekao je agenciji Beta predsednik Štrajkačkog odbora Građevinara Nebojša Jovanović.
Predsednik štrajkačkog odbora Niteksa Zoran Tošić kazao je da su radnici te fabrike blokirali Glavnu poštu i Gradsku kuću, ali da ne zna koje će institucije sutra blokirati.
Oko 700 radnika Niteksa štrajkuje, sa prekidima, od novembra prošle godine, a 620 radnika Građevinara je u štrajku od aprila ove godine.
Vlasnik Niteksa je kompanija Irva investicije Đorđija Nicovića, koja je kupila i Građevinar, ali je ta privatizacija ovog meseca poništena.
Niteks je prodat Nicovićevoj kompaniji novembra 2006. godine za oko 13 miliona evra, a Građevinar juna prošle godine za 150.000 evra.
Policija sprečila bivše rudare rudnika Lece da blokiraju put Leskovac-Priština
Dvadesetak bivših rudara rudnika olova, cinka i zlata Lece pokušalo je danas da blokira magistralni put Leskovac-Priština zbog neisplaćenih zaostalih zarada, ali su ih sprečile jake policijske snage.
Okupljene na raskrsnici kod Negosavlja dočekao je policijski kordon u opremi za razbijanje demonstracija, a posle jednočasovnih pregovora štrajkači su odustali od blokade.
Rudari su hteli da ukažu da izvršne sudske odluke o isplati zarada iz stečajne mase za period od 2001. do 2003. godine još nisu realizovane.
Isplatu potražuje 155 rudara, a po sudskim rešenjima njihove zarade su od 190 do 400 hiljada dinara.
"Rešenja su postala izvršna septembra 2008. godine. Obraćali smo se svim lokalnim i državnim nadležnim institucijama i niko nije reagovao. Danas smo odustali od blokade, ali ćemo se svakog četvrtka okupljati na istom mestu sve dok novac ne stigne na naše račune", kazao je Beti rudar Miroslav Šuković.
Predsednik opštine: Novca ima, ali je bilo drugih prioriteta
Predsednik opštine Medveđa Slobodan Drašković kazao je da je rudnik Lece prodat pre dve godine za oko devet miliona evra i da novca na računu ima, ali da rudari treba da budu strpljivi.
"Od rudnika koji je pre privatizacije bio u stečaju ukupno se potražuje šest miliona dinara, ali, kako mi je u sudu objašnjeno, pririoritet su imali neki drugi poverioci", kazao je Drašković Beti.
Objašnjavajući zašto se okupio mali broj rudara na protestu, rudari su rekli da je jedan deo njihovih kolega poumirao u međuvremenu, drugi deo se odselio iz tog siromašnog kraja, a treći deo sada radi kod novog vlasnika Leca.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






















