Seksualno uznemiravanje doživelo 80% mladih, često i neželjeno dodirivanje

Izvor: JužneVesti.com, 19.Okt.2018, 14:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Seksualno uznemiravanje doživelo 80% mladih, često i neželjeno dodirivanje

Istraživanje Autonomnog ženskog centra, organizacije koja se bavi ženama, pokazalo je da je čak 80 % mladih doživelo seksualno uznemiravanje, a svaka treća devojka neželjeno dodirivanje. U istraživanju su učestvovali i mladi iz Niša, a zbog ovako alarmantnih podataka reagovalo je Udruženje Osvit koje je sprovelo akciju u Nišu.

Statistika poražavajuća; Foto: JV/V. MilićUčenici iz Pravno-poslovne i Škole Mode i lepote, koji su inače prošli radionice koje >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << je organizovao Osvit, ukazali su prolaznicima kakva je statistika što se seksualnog uznemiravanja mladih tiče, i to performansom u parku preko puta suda.

Osim toga, delili su flajere na kojima je opisano koje sve vrste nasilja postoje, kao i različiti “prestupnici" na internetu poput - internet pedofila, sajber progonitelja, maskulinista, trola, doksera…

80 % mladih je bilo seksualno zlostavljano, to su alarmantni podaci i kao posledica tih istraživanja želeli smo da skrenemo pažnju na ovaj problem. Većini i nije jasno šta je seksualno uznemiravanje, mi im navodimo primere i primere na internetu. Da razreše tvoje dileme - rekla je Jelena Marković ispred organizacije Osvit.

U akciji učestvovali i studenti sa Filozofskog fakulteta; Foto: JV/V. MilićIz organizacije su dodali i da je ovaj ulični performans i završna aktivnost Zaštićena od seksualnog uznemiravanja, i deo projekta Nulta tolerancija na rodno zasnovano nasilje, preko koga su edukovali mlade o nasilju, predrasudama i diskriminaciji, još od 2016. godine.

Kroz njihove radionice prošlo je 30 niških srednjoškolaca.

Predavale smo, imali prezentacije, igrice na osnovu kojih su mogli da prepoznaju stereotipe kod sebe. Na kraju smo davali testove da vidimo kolika je promena odgovora u odnosu na početak radionice. Bili su dosta aktivni i imali pitanja - rekla je Anabela Saćipović iz Osvita.

Dobacivanje, zviždanje, neželjeno dodirivanje, često se ne prepoznaje kao seksualno uznemiravanje, već kao "način komunikacije", što je takođe veliki problem društva. Mladi treba da prepoznaju nasilje; Foto: JV/V. Milić

Nažalost, nasilje se vrlo često ne etiketira kao nasilje, nego kao neki vid komunikacije, možda čak i ljubavi, ako dečak povuče devojčicu za kosu. Zato dolazi do toga da ne znaju tačno šta spada u seksualno nasilje i uznemiravanje - rekla je Jelena Marković.

Inače, devojke su mnogo učestalije izložene seksualnom nasilju od mladića, pokazalo je istraživanje sprovedeno u junu ove godine, među mladima od 18 do 30 godina, u Nišu, Novom Sadu i Beogradu.

Najčešći vid seksualnog uznemiravanja je nazivanje neprimerenim nadimcima poput "lutko", "zlato", "cico", koje doživljava čak 8 od 10 devojaka. Podsećaju da je Srbija tek prošle godine ovakvo ponašanje, kao i neželjeno dodirivanje, poruke neželjenog sadržaja i pozive, zvidanje i oblizivanje, kvalifikovala kao krivično delo - polno uznemiravanje, za koje je određena novčana ili kazna zatvora od šest meseci.

80 % mladih bilo seksualno zlostavljano; Foto: JV/V. Milić

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.