Proslavljen je Sveti Sava

Izvor: RadioCity.rs, 20.Maj.2014, 12:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Proslavljen je Sveti Sava

Na Savindan se ne održava nastava, ali se u školama organizuju svečanosti, priredbe i seče se slavski kolač.
Sveti Sava je ustanovljen za školsku slavu 1840. godine, na predlog Atanasija Nikolića, rektora Liceja u Kragujevcu.
Savindan se u školama slavio sve do 1945. godine, kada je ukinut, odlukom tadašnjih vlasti, a zatim se posle poluvekovne zabrane ponovo slavi od devedesetih godina prošlog veka.
Sveti Sava je bio najmlađi sin velikog župana Stefana Nemanje, >> Pročitaj celu vest na sajtu RadioCity.rs << kršten kao Rastko. Kada se zamonašio na Svetoj gori uzeo je ime Sava. Njegovim ustoličenjem za arhiepiskopa 1219. godine utemeljena je i autokefalna Srpska pravoslavna crkva.
Sveti Sava se smatra začetnikom srpske srednjovekovne književnosti, pa je stoga i zaštitnik prosvetnih ustanova.
Zajedno sa ocem Stefanom, zamonašenim kao Simeon, sveti Sava je osnovao manastir Hilandar i izgradio još 14 manastira, zbog čega je ostao zabeležen kao ktitor prve srpske duhovne zajednice na Svetoj gori.

Preminuo je u tadašnjoj bugarskoj prestonici Trnovu 25. januara 1236. godine, na povratku iz hodočašća u Jerusalim, posle jedne diplomatske misije za Bugarsku arhiepiskopiju.
Prema zapisima iz tog vremena, glas o njegovoj smrti stigao je u Srbiju 27. januara, pa se u SPC na taj dan služe liturgije.
Njegove mošti su iz Trnova prenete i sahranjene u manastiru Mileševi 6. maja 1237. godine. Mošti je spalio Sinan-paša 1594. godine na Vračaru. Na tom mestu sada je spomen-hram posvećen Svetom Savi.

Nastavak na RadioCity.rs...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Niš: Mladić izboden nožem, preminuo na putu za bolnicu

Izvor: Večernje novosti, 20.Maj.2014

NIŠ - Mladić N.J.(19) izboden je nožem i od zadobijenih rana preminuo je na putu za bolnicu, a napadači su uhapšeni, saopšteno je danas iz Policijske uprave u Nišu.Policija je uhapsila maloletnika starog 16 godina zbog sumnje da je izvršio krivično delo ubistva i još tri osobe, od kojih su...

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RadioCity.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RadioCity.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.