Praunuk Julijana Djupona porodičnu kuću ne želi da proda investitorima

Izvor: JužneVesti.com, 12.Apr.2023, 10:26

Praunuk Julijana Djupona porodičnu kuću ne želi da proda investitorima

Inicijativu arhitekte Zorana Čemerikića iz Društva arhitekata Niša da Julijan Djupon dobije spomen-sobu, praunuk čuvenog arhitekte Petar Đorić smatra konkretnim rešenjem, ali napominje da on i dalje živi u toj porodičnoj kući, koju ne može da rekonstruiše zbog toga što je pod zaštitom, a za koju svakodnevno dobija ponude investitora.

Prema saznanjima niškog arhitekte Čemerikića, blok u kojem se nalazi porodična kuća Julijana Djupona, koja je dobro sačuvana, >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << odavno je na meti investitora, jer se nalazi u neposrednoj blizini pešačke zone u centru Niša, kod Osnovne škole “Učitelj Tasa” i upozorava da bi time bio urušen i izgubljen objekat od izuzetne važnosti za Niš, a da ukoliko javnost ne zna ništa o tome, nikakva inicijativa ne bi ni mogla da se pokrene.

Mi smo se borili za kuću u kojoj živimo, a Grad Niš nije interesovalo da sačuvaju kuću, nama dolaze invenstitori sa ponudama koje niko normalan ne bi prihvatio, ali znamo svi kako oni rade, meni je najviše krivo što Grad koji je on toliko zadužio, tolike godine nije uradio ništa da sačuva njegove objekte. Makar da su sredili Staro groblje gde nije sahranjen samo Julijan Djupon, već i mnoge druge znametine ličnosti Niša - rekao je Djuponov praunuk.

Prema rečima Petra Đorića kuću održavaju koliko mogu, jer je kuća pod zaštitom, te za sve popravke i rekonstrukcije potrebno je imati posebne dozvole, kako bi sve procedure bile ispoštovane.

Nama bi značilo da za početak rešimo problem koji imamo sa krovom, a potrebno je osvežiti i fasadu, koja tim radovima ne bi bila oštećena i kojom bi sve procedure bile ispoštovane - rekao je Petar.

Podsetimo, baveći se arhitekturom Niša u 20. veku, arhitekta Zoran Čemerikić objavio je monografiju o čuvenom niškom arhitekti Julijanu Djuponu, nedovoljno poznatom srpskoj javnosti, čiji rad opisuje kao mešavinu ruskog akademizma sa elementima srpske nacionalne arhitekture u kojima je radio neke od najznačajnih niških građevina tog vremena, poput Učiteljskog doma i spomenika na Čegru, ali i mnogih vila i palata tadašnjih viđenijih Nišlija. Zbog svog značaja za nišku arhitekturu, Čemerikić smatra da je potrebna inicijativa da se njegova porodična kuća sačuva i pretvori u spomen-sobu, koja će biti nedodirljiva za buduće investitore.

U porodičnoj kući Julijana Djupona, Petar Đorić i dalje živi sa svojom porodicom i deli sprat sa tetkom, Djuponovom unukom, dok u prizemlju živi porodica sa kojom nisu u porodičnim odnosima, a inicijativu Zorana Čemerikića podržava i smatra je konkretnim rešenjem, te želi da se napravi kategorizacija objekata, na koje je ponosan i da se odredi koja bi kuća bila najpogodnija za muzej posvećen njegovom pradedi.

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.