
Izvor: RadioCity.rs, 23.Dec.2020, 09:21
Pokrenuta platforma koja sadrži podatke i vrednosti o imovini Grada Niša
Nakon dve godine rada na projektu Efikasno i efektivno upravljanje imovinom kroz uvođenje GIS-a, platforma koja će olakšati detaljniji uvid u nepokretnosti je završena. Projekat je realizovan u saradnji dva grada, Niša i Ćuprije, a opšti cilj projekta je, kako navode iz Grada, povećanje efikasnosti i transparentnosti javne uprave kroz unapređenje upravljanja imovinom.
Proces upravljanja imovinom, a pogotovo javnom imovinom je ozbiljan proces, koji zahteva višedimenzionalan >> Pročitaj celu vest na sajtu RadioCity.rs << pristup, a koji je ograničen zakonskim regulativama i podzakonskim aktima, izjavila je na online konferenciji za štampu Ana Radovanović iz niške Gradske uprave.
Na platformi se mogu videti vrednosti neke nepokrentnosi, kao i broj parcele, površina i opis koje mogu biti od koristi investitorima i svim građanima Niša.
Baza za upravljanje imovinom koja je napravljena kroz ovaj projekat predstavlja osnov za sinhornizovanje svih ostalih informacija i podataka koje će se slivati u bazu Niša i biti sinhronizovana u geoprostornu bazu, rekao je Ivan Pavlović iz KLERP-a.
Uz pomoć različitih alata i platformi kao što je demografija, prirodni i kulturni resursi, upoznavanje sa saobraćajom, omogućeno je lakše planiranje prostora.
Mi znamo kakav nam je sistem. Da je dosta zatvoren i nedovoljno sinhronizovan i brz, da je dosta podataka neažurno i da nije precizno definisano na lokalnom i na republičkom nivou ko je nosilac tih podataka. Podaci su nestandardizovani , pa je glavni rezultat to da ne možemo da dođemo do adekvatnih podataka na osnovu kojih donosimo odluke, zaključio je Ivan Pavlović iz KLERP-a.
On dodaje da ovde nastupa GIS kao alat koji može da uvede dozu kvalitetninh integrisanja i pruži mogućnosti kako da se teritorija razvije.
Grad Niš trenutno ima preko 20 000 nepokretnosti u javnoj svojini, kažu iz niške Gradske uprave.
Platforma je dostupna na sajtu, gde je prikazana mapa grada Niša sa okolinom. Mapa se može uvećati, a klikom na određenu parcelu mogu se dobiti informacije.
Projekat finansira Evropska unija sa 220. 700 evra, a sufinansira Republika Srbija, kažu iz Grada.