
Izvor: JužneVesti.com, 10.Okt.2024, 15:29
O bušenju kraj Niške Banje - gradonačelnik kaže da nema mesta panici, opozicija traži referendum
Nakon što se u javnosti podigla bura oko istraživanja bakra i srebra kraj Niške Banje i to u blizini vodoizvorišta Studena, opozicija je predložila da se o tome raspravlja na današnjoj sednici Grada Niša, ali je vlast to odbila. Iz opozicije traže javnu raspravu i lokalni referendum o ovom pitanju, dok gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kaže da nema mesta panici i navodi da je izveštaj inspekcije Ministarstva rudarstva pokazuje da je sve urađeno po zakonu i da vodozahvat nije >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << u opasnosti.
Odjeknula je vest prošle nedelje da je na prostoru kod niških sela Gornja Studena i Bancarevo, koje se nalaze na obroncima Suve planine, australijska kompanija Apolo Mineral Limited počela bušenje u potrazi za mogućim nalazištem bakra i srebra. Kako bi se istraživanje zaustavilo i raspravljalo o tome, opoziciona odbornička grupa "Biramo Niš" je predložila da se na dnevni red doda upravo tačka koja bi se ticala ovog pitanja.
Međutim, to nije prihvaćeno.foto: T. R.
Vaš predlog za proširenje nije izrađen u skladu sa članom 116 Poslovnikom Skupštine Grada jer ne sadrži sve elemente propisane Poslovnikom. Nije izrađen u formi niti u roku - rekao je predsednik Skupštine Grada Niša Igor Novaković.
Odbornica Tamara Milenković Kerković tvrdi da je sve urađeno kako treba i da su smatrali da je ovo tema od interesa za sve građane.
Odbornička grupa je dala u roku od 3 dana pre sednice i u formi koja je predviđena, predlog za proširenje dnevnog reda pod nazivom “Hitno zaustavljanje rudarsko geoloških radnji koji se obavljaju u blizini vodoizvorišta Studena i uvrđivanje odgovornosti pojedinaca i organa koji su omogućili obavljanje ovih radova”. Ovo što je predsednik Skupštine odbio da se ova tačka nađe na dnevnom redu govori o nedostatku sluha za javni interes - rekla je Kerković.
Za govornicom se o ovom pitanju oglasio gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović, koji je istakao da nema mesta panici i da kvalitet vode nije doveden u pitanje.
Građani Niša, prethodne tri godine koliko traju istražna bušenja na prostoru oko Gornje Studene piju zdravu pijaću vodu. Hemijske i mikrobiološke analize koje svakodnevno radi naš Vodovod pokazuju da ni u jednom trenutku nismo imali razlog za zabrinutost. Ne smemo da se okrećemo panici, a ovde mesta panici nema. A čula se i ta reč - rekao je Pavlović.
Pročitao je i izveštaj republičkog geološkog inspektora Ministarstva rudarstva i energetike koji je pre nekoliko dana izašao na teren kod lokacije Studene.
Upravo je stigao izveštaj inspektora koji su izašli na lice mesta na prostoru sela Gornja Studena i taj izveštaj je pokazao da su se istražni radovi na bušotinama završili. Da su te istražne bušotine zatvorene i da se dalje istražno bušenje neće raditi - rekao je Pavlović.
U izveštaju se navodi da je kompanija koja je istraživala sve radila u skladu sa datim odobrenjima datim od ministarstva i da je ukupni obim bušenja na 3 bušotine oko 600 metara.
Može se reći da izvršeno istražno bušenje sa 3 bušotine nalazi na oko 2 km vazdušnom linijom od vodoizvorišta Studena, van zone sanitarne zaštite. Izvorište je u krajnjem zapadnom delu istražnog prava u okviru prvog stepena sanitarne zaštite, samim tim ograđeno. Zone sanitarne zaštite se pružaju u pravcu grebena Suve planine i izlaze iz istražnog prostora. Dok se istražne bušotine se nalaze na desnoj strani obale reke Studene i nemaju nikakav uticaj na reku i izvorište - pročitao je Pavlović deo izveštaja.
Gradonačelnik kaže nema mesta panici; foto: T. R.Gradonačelnik Niša je rekao da će trenutno gradsko rukovodstvo odgovorno odnositi prema pijaćoj vodi, ali da neće biti apriori za sprečavanje rudarenja u kontrolisanim uslovima, po svim parametrima zaštite životne sredine.
Odlučićemo zajedno sa građanima šta ćemo da radimo, nećemo odlučivati sami. I svim građanima u budućnosti biće transparentno otvoreno ono što bude dolazilo kao zahtev - rekao je Pavlović.
Kaže da ne bi voleo da kraj turističkog mesta kao što je Niška Banja ne bi voleo da vidi rudnik, ali da to može da se promeni.
U blizini Niške Banje ne bih voleo da vidim tako nešto jer je Niška banja turističko mesto i Suva planina je područje koje je zaštićena zona. Vodoizvorišta Krupac i Studena se nalaze u blizini. Ali ukoliko se nešto uradi tako da u skladu sa merama zaštite životne sredine i ukoliko je interes Grada Niša takav da postoji nešto što može da utiče da se poboljša kvalitet života, to će onda biti moj interes - rekao je Pavlović.
Opozija predlaže referendum; foto: T. R.Predstavnici opozicije složni su u oceni da je o ovom temi trebalo da se raspravlja na sednici Skupštine, ali da je svakako potrebno da se odluke o mogućem otvaranju rudnika donose na referendumu.
Nišlije o ovome moraju da se pitaju. Hoće li oni uopšte ono do čega istraživanja mogu da dovedu, a to je rudnik kraj Niške Banje u području specijalnog rezervata Suva planine i tamo odakle Nišlije dobijaju najkvalitetniju vodu u Evropi. Voda je resurs grada Niša. Mi ćemo predložiti u narednom periodu i da grad napravi fabriku vode od koje će imati profit - rekla je Tamara Milenković Kerković.
Ističe da opozicija traži javnu raspravu na kojoj bi se govorili stručnjaci i predstavnici ministarstva, kao i da se pod hitno formira Komisija za zaštitu životne sredine.
Isto ističe i Dragan Milić koji napominje da je prvo potrebno uvesti zabranu na bilo kakvo ispitivanje i bušenje na teritoriji grada Niša.
Mi to možemo na Skupštini da donesemo odluku, a nakon toga da se raspiše referendum i ako građani Niša kažu da žele da bude rudnik u centru grada, pa neka bude - naveo je Milić.
U međuvremenu, niški ogranak Pokreta "Kreni-promeni" pokrenuo je peticiju sa zahtevom da se zabrane istražne radnje za potrebe rudarenja bakra i srebra u blizini Gornje Studene, koju je do sada potpisalo preko 18.000 građana.