Nakon protesta zasedala i Komisija - očekuju odgovore nadležnih o tome šta su uradili povodom zagađenja vazduha

Izvor: JužneVesti.com, 02.Feb.2023, 10:28

Nakon protesta zasedala i Komisija - očekuju odgovore nadležnih o tome šta su uradili povodom zagađenja vazduha

Zahtevi sa poslednjeg protesta protiv zagađenja vazduha u Nišu zvanično su upućeni nadležnima, nakon što je predsednik ovog skupštinskog tela Miodrag Stanković zakazao sednicu, na inicijativu predsednika Skupštine Bobana Džunića. Očekuju u narednih nedelju dana i odgovore o tome šta je urađeno za niški vazduh do sada i šta je planirano da bi se "provetrio Niš".

Nakon protesta građana, aktivista i opozicije protiv zagađenja vazduha, na koji je reagovao predsednik >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << niške Skupštine, ponovo se sastala Komisija za zaštitu životne sredine u Nišu.

Džunić je tražio sednicu i pozvao "niškog Ćutu", odbornika "Niš moj grad" Miodraga Stankovića, da je zakaže, pa su pre nedelju dana seli za isti sto.

Stanković kaže da je to svakako planirao, a da je epilog zasedanja skupštinske Komisije, čiji je predsednik od 2018. godine - to što su zahteve sa protesta i zvanično uputili svim nadležnim institucijama.

Ja sam kao predsednik Komisije zakazao tu sednicu, doneli smo određene zaključke koji se odnose na zahteve protesta i uputili smo ih nadležnima i to je sad verovatno u fazi izrade, čekamo te izveštaje. Uputili smo ih Gradskom veću, nadležnim gradskim upravama, Kancelariji za lokalni ekonomski razvoj, Toplani i JKP Mediani. Mislim da im je rok 7 radnih dana da odgovore i dostave izveštaje o njihovom radu kada je reč o smanjenju zagađenja vazduha, odnosno da se izjasne na zahteve protesta - navodi Stanković.

Njihove zahteve ranije je već komentarisao predsednik Skupštine Džunić, a nakon sednice saopšteno je na zvaničnom sajtu da je Komisija zasedala na njegovu inicijativu 25. januara i da je i sam prisustvovao diskusiji, kao i šta su dalji koraci.

Sednici Komisije prisustvovao je i predsednik Skupštine Grada Niša dr Boban Džunić, koji je u uvodnom obraćanju istakao da su zahtevi i pitanja građana uvek dobrodošli, ali je neophodno da oni budu razmatrani u nadležnim institucijama sistema, kako i dolikuje odgovornom i uređenom društvu, a ne na ulici. Upravo je Komisija za zaštitu životne sredine, kao radno telo Skupštine Grada Niša, nadležna da se bavi ovim važnim temama, na način uređen njenim Poslovnikom - piše u saopštenju.

Takođe je usvojeno da nakon što nadležni odgovore i daju tražene informacije, Stanković obavesti Komisiju i Džunića o ishodu.

Stanković ističe da je dobro što se i predsednik Skupštine uključio u rešavanje problema zagađenja vazduha, ali napomenuo da Komisija ne može da odgovori na zahteve protesta, već samo nadležni.

Komisija nije nadležna da rešava ta pitanja, već samo da razmatra odluke onih koji jesu nadležni, ali je malo toga dolazilo od izvršne vlasti. Neke kotlarnice jesu prešle na gas, ali ne sve, na primer. Ja sam i kao odbornik pokretao inicijative, poput uvođenja vanrednog stanja kada je veliko zagađenje vazduha, kao i brojne druge i nastaviću to da radim. Očekujemo njihove izveštaje da vidimo da li ova gradska vlast posle toliko godina želi da uradi nešto po pitanju zagađenja vazduha ili ne želi - zaključuje Stanković.

Rekao je i da će, nakon što dobiju odgovore, ponovo sazvati sednicu Komisije i tada će tada reći građanima šta su dalji koraci.

Komisija za zaštitu životne sredine je od Gradskog veća tražila da uvede besplatan gradski prevoz u vreme velike zagađenosti vazduha, kako bi se stimulisali vozači automobila da kao prevozno sredstvo koriste javni prevoz.

Takođe su njima predložili i da se novim tenderom za obavljanje usluga javnog gradskog prevoza propiše da prevoz mogu obavljati samo autobusi koji kao pogonsko gorivo koriste euro 4 i euro 5, gas ili se kreću na električni pogon.

Da se poštuje zakonska obaveza o zaštiti životne sredine i da se svim fabrikama naloži obaveza kontrole emisije štetnih gasova i zagađenja životne sredine, takođe je zahtev sa protesta koji je Komisija i zvanično uputila Gradskom veću Niša, ali i Kancelariji za lokalni ekonomski razvoj (KLER).

KLER je takođe dobio i zahtev da se donese Operativni plan za smanjenje zagađenja vazduha, kao i Plan za pošumljavanje, jer smatraju da je to najbolje rešenje za budućnost i garantuje više čistog vazduha, kao i da se konačno, nakon 10 godina, pristupi zatvaranju postojeće deponije i rešavanju tretmana komunalnog otpada po standardima Evropske unije - a isti predlog dobili su i Gradska uprava za komunalne delatnosti i inspekcijske poslove i JKP Mediana.

Od Gradske uprave za imovinu i održivi razvoj Komisija je tražila da građani Niša svakodnevno dobijaju informacije o tome koliki je stepen zagađenja, u kojim delovima grada je najveće zagađenje i u kom dobu dana.

Gradska toplana Niš dobila je zahtev koji su izneli i na protestu - da se kotlarnice za grejanje u gradu, koje koriste ugalj i mazut, prebace na gas ili priključe na sistem daljinskog grejanja, kao i da se proširi mreža daljinskog grejanja i omogući, po pristupačnim cenama, priključenje što većeg broja.

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.