Na Svetski dan borbe protiv side, HIV je i dalje tabu

Izvor: RadioCity.rs, 01.Dec.2020, 23:04

Na Svetski dan borbe protiv side, HIV je i dalje tabu

Na ovaj dan, Unija organizacija Srbije, koje se bave zaštitom osoba koje žive sa HIV-om i AIDS-om, istakla je da je učinjen napredak u borbi protiv ove bolesti, ali da borba još uvek nije gotova, piše Danas. Oni su naglasili da je problem stigmatizacija osoba obolelih od HIV-a, ne samo od strane zajednice, već i kroz zakonodavne akte, propise i regulative pojedinih institucija, kao i kroz rad zdravstvenih radnika zbog kojih su HIV pozitivne osobe i dalje diskriminisane.

U Srbiji >> Pročitaj celu vest na sajtu RadioCity.rs << ima 2.848 osoba zaraženih ovim virusom, a od početka godine do kraja novembra otkriveno je 55 obolelih, pokazuju zvanični podaci Instituta Batut. Procenjuje se da još oko 400 osoba ne zna da ima ovu bolest.
HIV je skraćenica od virus humane imunodeficijencije. Ovaj virus pripada grupi sporih virusa, koji napada i postepeno uništava imuni sistem ljudi. AIDS ili SIDA je krajnji uznapredovali stadijum bolesti, koji u prevodu na srpski znači sindrom stečenog gubitka imuniteta. HIV se prenosi isključivo među ljudima, i to kontaktom oštećene kože ili sluzokože sa zaraženim telesnim tečnostima (krvlju, genitalnim sekretima) i putem majčinog mleka.
HIV virus prenosi se seksualnim odnosom bez zaštite (analni, vaginalni ili oralni seks), sa inficirane majke na dete (u toku trudnoće, porođaja ili dojenja), kao i preko zaražene krvi (najčešće razmenom igala ili špriceva kojima se ubrizgava droga). Ne može se preneti sa ljudi na životinje i biljke ili obrnuto, kao ni uobičajenim socijalnim kontaktom među ljudima, na primer preko hrane, vode, vazduha ili predmeta.

Sa HIV-om se može živeti godinama, a da se bolest ne otkrije. Ukoliko se otkrije na vreme, omogućava se kvalitetno lečenje i produžava se život osobe. Da bi se to postiglo, neophodno je da se osoba testira u ranoj fazi bolesti. Međutim, većina HIV pozitivnih osoba, testira se tek u završnoj fazi i samim tim smanjuju sebi šanse za bolje lečenje. Istovremeno, veća je šansa da su u međuvremenu virus preneli nekoj drugoj osobi, navedeno je na sajtu Doma zdravlja Niš.
Testiranje na HIV je besplatno, jednostavno, ne oduzima mnogo vremena i može se obaviti bez zdravstvene knjižice, potpuno anonimno. Jedino je testiranje način da se utvrdi da li se osoba inficirala ovim virusom. Da bi test tačno pokazao, neophodno je da prođe najmanje dva meseca od rizičnog kontakta. Ipak, testiranje nije zaštita od infekcije uzrokovane HIV-om, ali izbegavanje rizičnog ponašanja jeste. Lečenje je dostupno svima i u potpunosti se finansira sredstvima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, a oboleli se, sem u Beogradu, mogu lečiti i u Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu.

Kako naglašavaju na sajtu Doma zdravlja, znanjem i pozitivnim primerima najbolje se bori protiv straha i predrasuda. Kazali su da je veoma važno da se podigne svest o značaju prevencije i testiranja na HIV. Razlozi zbog kojih se neko ne testira su uglavnom neprepoznavanje rizika i spostvenog rizičnog ponašanja. Stigma prema obolelim osobama i prema samoj bolesti predstavlja dodatni faktor zbog kog se mali broj odlučuje na testiranje na HIV.
"HIV je i dalje tabu - vreme je da ga razbijemo za dobrobit svih", poručuju oni.

Nastavak na RadioCity.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RadioCity.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RadioCity.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.