Mladenci - održavanje tradicije uz proslavu novog života i sećanje na Svete mučenike

Izvor: JužneVesti.com, 22.Mar.2023, 16:37

Mladenci - održavanje tradicije uz proslavu novog života i sećanje na Svete mučenike

Mladence Srpska pravoslavna crkva 22. marta obeležava kao spomen Svetih mučenika koji su stradali ne želeći da se odreknu svoje vere, a povezanost sa mladim bračnim parovima sociolškinja i profesorka na Filozofskom fakultetu u Nišu Danijela Gavrilović objašnjava kao običaje kojim se blagosilja početak novog života, pošto je narušen socijani red prelaskom mlade u porodicu mladoženje. Sa druge strane, protođakon Dalibor Midić vidi simboliku u velikoj požrtvovanosti koja je potrebna >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << u braku.

Prema običajima, mladi bračni parovi koji proslavljaju prvu godišnjicu braka, na današnji praznik u svoj dom primaju najbliže koji će ih darovati, a domaćica će ispeći mladenčiće kako bi ih dočekala i pokazala svoje kulinarsko umeće.

Profesorka Filozofskog fakulteta Danijela Gavrilović smatra da običaji za Mladence postoje kako bi se uspostavio novi red, sa novim kvalitetom, a te običaje, takođe povezuje i sa običajima prilikom rođenja, svadbe ili smrti.

Ti običaji služe da usmere mladi bračni par ka tome da mladenci dobiju sve ono što im je potrebno od materijalnih i nematerijalnih stvari za početak novog života, a zajednica je ta koja pruža pomoć u tome. Vrši se integracija, pokazuje se dobrodošlica mladi, porodica se okuplja, a ovaj praznik pored religiozne osnove ima socijalni značaj, vezan za porodicu i širu društvenu zajednicu - kaže Danijela.

Kako je Danijela Gavrilović rekla, Mladenci spadaju u tradicionalne praznike, kojim se religiozne osnove povezuje sa tradicijom.

Ne bismo mogli da kažemo da ćemo danas u većini domaćinstava naći mladenčiće i verovatno će oni biti vezani za postojanje neke starije žene u porodici. Naravno, ima prenošenja i na mlađe generacije, ali to više spada u domen tradicije, identiteta i kulturnog kapitala, a ne u realnu praksu - rekla je Danijela Gavrilović.

Govoreći o religiji i tradiciji, profesorka Gavrilović smatra da nivo praktikovanja najosnovnijih religijskih obreda u Srbiji nije veliki, te napominje da se u mnogim domaćinstvima u kojima se mese mladenčići to povezuje isključivo sa tradicijom, koja je, kako kaže, duboko utemeljena kao deo našeg identiteta u shvatanju religije.

Protođakon Dalibor Midić napominje da se ovaj praznik uvek pada u velikom vaskršnjem postu, zbog čega mladenčići koji se danas mese, moraju biti posni.

Naziv Mladenci potiče od 30 mučenika, koji su bili veoma mladi, a nastradali su zato što nisu hteli da se odreknu svoje vere. U našim krajevima običaj je da se rano ujutru mese kolačići od pšeničnog brašna koji se premazuju medom. Kolači su posni zbog velikog posta koji traje i imaju simboliku svetosti braka, sakralini kontekst hleba i sladak život u bračnom životu koji simbolizuje med - rekao je protođakon.

Simboliku zbog koje su mladi bračni parovi preuzeli ovaj praznik, protođakon Midić vidi u velikoj požrtvovanosti koja je potrebna u braku, ali i u tome što zahteva služenje svom partneru, kao i porodici partnera.

Povezanost Midić vidi i u samom činu crkvenog venčanja kada se krune mladencima stavljaju na glavu, jer one u crkvi označavaju mučeništvo, zbog kojih se tada pevaju boslužbene pesme mučenicima.

Nastavak na JužneVesti.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.