
Izvor: JužneVesti.com, 05.Okt.2022, 09:11
Ko je "kriv" za manje brucoša u Nišu - demografija, odlasci u inostranstvo, IT kursevi ili mladi hoće odmah da rade
Nakon dva upisna roka, na niškim fakultetima ostalo je čak 1.077 slobodnih mesta, od čega skoro 500 na budžetu. Prorektor za nastavu Univerziteta u Nišu Vlastimir Nikolić kaže da to nije neuobičajeno poslednjih godina i da je tako na nivou Srbije, a dekan Filozofskog fakulteta i sociolog Natalija Jovanović kao uzroke vidi odlazak mladih iz zemlje, ali i to što oni sve češće biraju privatne fakultete ili IT kurseve.
Prorektor Nikolić kaže da brojka nije neuobičajena; >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << foto: arhiva JVOve godine planirano je bilo da fakulteti niškog Univerziteta prime 4.567 studenata, ali je upisano znatno manje. Najviše nepopunjenih mesta u odnosu na predviđeni broj studenata je na Pedagoškom u Vranju - od 172 slobodno je ostalo 125 mesta.
Slično je i na Poljoprivrednom fakultetu u Kruševcu, gde je ostalo slobodno oko 63 odsto mesta, dok je na Fakultetu zaštite na radu nepopunjeno 62 odsto.
Dosta slobodnih mesta ostalo je i na Tehnološkom fakultetu u Leskovcu, Prirodno-matematičkom, Mašinskom i Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja.
Prodekan za nastavu niškog Univerziteta Vlastimir Nikolić kaže da u odnosu na prethodnih nekoliko godina nije ostalo mnogo slobodnih mesta, kao i da je slično i na druga dva univerziteta u zemlji.
To je uobičajena brojka već više godina i nije tako samo u Nišu, već na nivou zemlje. Mislim da je ove godine i nešto bolje nego prošle, 5-10 odsto gore-dole, na nivou poslednjih 5-6 godina - navodi on.
Mladi umesto indeksa često biraju pasoš; ilustracija; foto: T. R.Dodaje da nema naglih skokova broja studenata, a za četvorocifren broj slobodnih mesta vidi više uzroka.
Ima dece koja nisu zainteresovana za studije. Sad ima mogućnosti da deca dođu do posla sa srednjim obrazovanjem, sa zanatom, a ima i onih koji idu van zemlje na studije. Više je uzroka, a posledica je jedna. U Niš dolaze da studiraju deca iz okoline, sa jugoistoka Srbije, dok u Novi Sad i Beograd odlaze da studiraju deca iz Republike Srpske i Crne Gore - pojašnjava Nikolić.
Najmanje slobodnih mesta u odnosu na planirani broj studenata ima na Građevinsko-arhitektonskom, Ekonomskom i Filozofskom fakultetu, gde su sva budžetska mesta popunjena.
Dekan Filozofskog fakulteta i sociolog Natalija Jovanović smatra da niški fakulteti broje sve manje studenata jer je dosta mladih već napustilo Srbiju, ali i zbog primamljivih ponuda privatnih fakulteta.
Ima više faktora. Najpre, demografski faktor. Drugo, mislim da je veliki broj mladih ljudi u prethodnom periodu napustio zemlju i te migracije su došle na naplatu. Treće, privatni fakulteti sada nude primamljive uslove i akreditovani su. Takođe, neki odlažu studiranje želeći da prvo zarade neki novac - ističe Jovanović.
Na Filozofskom popunjena sva budžetska mesta; foto: JVKao razlog izdvaja i to što oni koji žele da se zaposle u IT industriji ne moraju da imaju formalno visoko obrazovanje, već je dovoljno da završe neki kurs i zarade mnogo više novca nego što bi zaradili da su diplomirali na nekom fakultetu.
Osim Filozofskog, sva budžetska mesta popunjena su na GAF-u, Ekonomskom i Pravno, i to još nakon prvog upisnog roka.
Na Medicinskom fakultetu do prošle godine su se uglavnom sva mesta popunjavala u prvom roku, ali sada je nakon prvog roka, kao i 2021, ostalo dosta mesta - čak 131, od čega 63 budžetska i 68 samofinansirajućih. Posle septembarskog upisnog roka na tom fakultetu 51 mesto ostalo je nepopunjeno, od čega 13 budžetskih.