Građani dobili 17 sporova protiv države

Izvor: Glas javnosti, 29.Maj.2008, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Građani dobili 17 sporova protiv države

NIŠ - Zastupnik Republike Srbije pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu dr Slavoljub Carić rekao je da je pred tim sudom u toku rad povodom 60 predstavki naših građana, dok je u 30 slučajeva postupak završen, preneo je Tanjug.

- U 17 slučajeva doneta je odluka protiv države Srbije zbog povrede nekog prava, u sedam slučajeva postupak je završen prijateljskim poravnanjem, dok su u šest slučajeva predmeti skinuti sa liste - precizirao je Carić.

Prema njegovim >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << rečima broj predstavki pred sudom u Strazburu kreće se od 2.000 do 2.500, a polovina bude odbačena.

Učestvujući na međunarodnoj naučnoj konferenciji „Ustavne i međunarodne garancije ljudskih prava“ održanoj na niškom Pravnom fakultetu, Carić je dodao i da je najčešći razlog obraćanja Evropskom sudu za ljudska prava povreda prava na suđenje u razumnom roku.

On je napomenuo da visina naknade kod odluka protiv Srbije nisu bile posebno visoke i da je upravo naknada najčešći motiv ljudi da se upuste u pravnu proceduru pred sudom Strazburu.

Naša zemlja ratifikovala je Evropsku povelju o ljudskim pravima, koja je jedan od najvažnijih dokumenata Saveta Evrope, decembra 2003. godine, a Kancelarija zastupnika sa praktičnim radom započela je aprila 2006. godine.

Carić je ukazao da se uloga zastupnika ne svodi samo na izricanja stava države, već je posebno značajna i u postupku sprovođenja odluka Evropskog suda za ljudska prava.

Urednik naučne konferencije prof. dr Zoran Radivojević je ukazao na značaj naučnih skupova o ljudskim pravima, a prof. dr Vojin Dimitrijević je ocenio da je „ideja ljudskih prava u Srbiji pobedila“.

Dekan Pravnog fakulteta u Nišu prof. dr Nevena Petrušić, otvarajući skup, podsetila je da se naučna konferencija održava povodom 48. godišnjice te visokoškolske ustanove čije rezultate je predstavila učesnicima.

Interesantno je da Medjunarodni sud za ljudska prava u Strazburu, razmata samo predmete gradjana koji traze zastitu tog suda , samo u slucajevima NASTALIM posle RATIFIKACIJE Ugovora od strane drzave Srbije a to je od 2003 godine?

Svi slucajevi koji su se desili pre te godine , a imaih mnogo vise nego li posle 2003 , Sud odbacuje sa veoma kratkim obrazlozenjem:" NEMA MESTA VODJENJU POSTUPKA PROTIVU DRZAVE SRBIJE JER JE SLUCAJ KOJIM SE TRAZI ZASTITA-PRAVDA NASTAO PRE RATIFIKACIJE UGOVORA"

PITAM SE STA JE SA ONIM SLUCAJEVIMA U KOJIMA DRZAVA SRBIJA IZBEGAVA DA NAKNADI RATNU STETU GRADJANIMA NASTALU U DRUGOM SVETSKOM RATU , A KOJA STETA JE ISPLACENA OD STRANE SR NEMACKE JUGOSLAVIJI JOS 1971-73 godine i to u iznosu od MILIJARDU TRISTAMILIONA DM, ili u slucajevima kada drzava SRBIJA IZBEGAVA DA POVRATI IMOVINU OTETU OD STRANE KOMUNISTA, na perfidan i mal te ne ZLOCINAKI NACIN?

I da ne nabrajam jos gomilu slucajeva kojim su gradjani osteceni od drzave a nastali su pre ratifikacije tj. 2003 godine??

Sto bi rekao JOVA JOVANOVIC ZMAJ : "PITAM SE < PITAM ? A drzava ZMURI pa i SUD U STRAZBURU??

laky

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.