
Izvor: Medijski istraživački centar, 15.Jan.2014, 12:14 (ažurirano 02.Apr.2020.)
GRADONAČELNIK PERIŠIĆ: POŠTUJEM INSPEKCIJU, ALI SE NE ODRIČEM OVLAŠĆENJA
Piše: Zorica Miladinović, „Danas“
Gradonačelnik Niša Zoran Perišić rekao je juče da će grad „naći način da izvrši sve naložene mere Upravne inspekcije“, ali da to ne znači i da će se on odreći ovlašćenja da daje „predhodnu saglasnost“ pri svakom zapošljavanju u gradskoj upravi, pet gradskih opština i ustanovama kulture jer je ona „brana nekontrolisanom i partijskom zapošljavanju“. Upravna ispekcija je tokom poslednjeg nadzora konstatovala da je davanje ovakve >> Pročitaj celu vest na sajtu Medijski istraživački centar << saglasnosti na zaposlenja suprotno Zakonu o radnim odnosima u državnim organima i Zakonu o lokalnoj samoupravi, naloživši gradskim upravama i službama, kao i gradskim opštinama, da u svojim Pravilnicima o unutrašnjem uredjenju i sistematizaciji radnih mesta otklone takvu „nepravilnost“.
Inspekcija je, inače, od septembra do novembra prošle godine kontrolisala 13 gradskih uprava i službi, kao i gradske opštine, a u svojim zapisnicima pored ostalog naložila da se nezakonita „saglasnost“ za zapošljavanja na neodredujeno i odredjeno vreme otkloni u roku od 30 dana. Ovakvu saglasnost aktuelna vlast (SNS, SPS, URS) nasledila je od predhodne (DS, URS, SPS), a ona od vlasti pre nje. Prema dostupnim informacijama, takvo rešenje ustanovljeno je još 2000. godine, a nezakonito je od 2002., kada je stupio na snagu Zakon o radnim odnosima u državnim organima, koji sva ovlašćenja pri zapošljavanju daje rukovodiocima gradskih i opštinskih uprava i službi.
- Mi ga nećemo menjati ne zbog toga što ja želim sve da kontrolišem, nego zato što moja saglasnost predstavlja branu nekontrolisanom i partijskom zapošljavanju. Ja ću, recimo, prilikom davanja saglasnosti voditi računa o stvarnim potrebama i postojanju finansijskih sredstava za svakog novog radnika, a načelnici uprava ili direktori su, recimo, prema predhodnom iskustvu, postupali drugačije. Bili su spremni na partijsko zapošljavanje i na pozivanje na sistematizaciju, po kojoj uvek može da se zaposli bar još trećina radnika, bez velikog razmišljanja o posledicama. Pošto nameravamo da ispoštujemo mere Upravne inspekcije, naći ćemo zakonit način da ovo ovlašćenje ostane, ako ne kroz formu saglasnosti, onda u formi mišljenja ili na neki drugi način- kaže Perišić (SNS) za Danas.
Predhodni gradonačelnik Miloš Simonović (DS) kaže za naš list da je Upravna inspekcija i u mandatu njihove vlasti kontrolisala rad gradske i opštinskih uprava, ali da nije utvrdila ovakvu nepravilnost uprkos tome što su i zakoni i gradske odluke bile iste. Saglasnost gradonačelnika na zapošljavanja predvidja se Odlukom o budžetu, koja se donosi svake godine, jer je ono direktno vezano za budžetska sredstva. Ona se ne traži pri zapošljavanju u gradskim javnim i javno- komunalnim preduzećima jer njihovi radnici ne primaju plate iz budžeta. Ovakvo ili slično rešenje mora da postoji kako bi se zaustavilo nekontrolisano zapošljavanje, smatra i Simonović, dodajući da je i ono „jedan od razloga što je broj radnika u gradskoj upravi u vreme mandate predhodne vlasti smanjen“.
Upravna inspekcija je, medjutim, u svojim zapisnicima podsetila da Zakon o lokalnoj samoupravi propisuje da radom gradskih i opštinskih uprava i službama rukovodi isključivo načelnik, a da Zakon o radnim odnosima u državnim organima precizno reguliše postupak zapošljavanja. On nalaže da se radnici primaju u radni odnos putem oglasa, a da odluku o izboru izmedju prijavljenih kandidata donosi isključivo funkcioner koji rukovodi državnim organom, odnosno lokalnom upravom i službom.
- Izjava i obrazloženje gradonačelnika Niša o zadržavanju ovakvog rešenja je kao da predsednik suda kaže: ja ću da donosim presude jer sudije to ne znaju i pristrasne su. On i po zakonu i po pravilima dobre uprave mora striktno da primeni naložene mere inspekcije. Ako to ne učini, čini zloupotrebu službenog ovlašćenja i akt samovolje, pošto ne postoji zakonski osnov, niti merljivi kriterijumi na osnovu kojih to radi. Na taj način se i nezakonito meša u rad organa lokalne samouprave i uskraćuje zakonsko pravo načelnicima na samostalnost u radu. Sigurno je, takodje, da ovakva saglasnost nije način za sprečavanje partijskog zapošljavanja već ulazak takvog zapošljavanja na velika vrata- kaže za naš list advokat Boško Ristić, advokat i republički poslanik „Zajedno za Srbiju“.
Ministarstvo finansija objavilo je da je u gradskoj administraciji Niša zaključno sa decembrom prošle godine zaposleno i angažovano ukupno 1985 radnika, što znači da u njoj sada radi 463 radnika iznad maksimuma koji pripisuje Zakon o odredjivanju maksimalnog broja zaposlenih u lokalnoj upravi, zbog čega je Niš sankcionisan umanjenjem transfera iz republičkog budžeta. Pojedini mediji su izračunali da samo bruto zarade ovih „prekobrojnih“ administrativaca koštaju Nišlije bezmalo četiri miliona evra godišnje.
Nastavak na Medijski istraživački centar...
Nezakonito zapošljavanje u Nišu
Izvor: NoviMagazin.rs, 16.Jan.2014, 10:06
Gradonačelnici Niša 14 godina daju predhodnu saglasnost na sva zapošljavanja u gradskoj upravi i pet gradskih opština, a takva saglasnost je još od 2002. godine protivzakonita, potvrđeno je Novom magazinu iz više izvora.