Direktorka Centra za mame: Porodilje oštećene, promeniti i zakon i sistem

Izvor: JužneVesti.com, 13.Nov.2019, 18:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Direktorka Centra za mame: Porodilje oštećene, promeniti i zakon i sistem

Zakon o finansijskoj pomoći porodici sa decom oštetio je trećinu porodilja u Srbiju, a oko 1.000 u Nišu, ukazuje direktorka Centra za mame Jovana Ružičić. Zato zakon treba promeniti, dodaje Ružičić i napominje - novac koji država obećava za prvo dete neće rešiti problem, treba menjati sistem.

Sporni zakon primenjuje se već godinu i 4 meseca, a nailazi na dosta kritika. Tako Ružičićeva navodi da se majke pored beba brinu i o računima jer primaju nadoknadu manju >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << od plate.

Prvi problem zakona je da je trećinu žena doveo u poziciju da nemaju primanja koja su imale pre nego što su postale porodilje. Plate su im manje u odnosu kakve su imale ranije. Problem je širi, porodiljama ne garantuje nikakvu minimalnu zaradu. Imamo slučajeve porodilja koje su primale po 1.000, 2.000, 4.000. To su žene koje nisu radile 18 meseci bez prekida pre nego što su se porodile - kaže Ružičićeva.

Direktorka Centra za mame predlaže da sve porodilje imaju zagarantovani minimalac od 30.000 dinara.

Drugi problem jesu žene sa visokim primanjima, one koje imaju više od 3 prosečne srpske plate. Država je propisala da im je dovoljan iznos 3 prosečne plate, iako su one redovno uplaćivale doprinose, objašnjava Ružičićeva.

Svaka od njih je izgubila oko 90.000 dinara mesečno. Oni žive u skladu sa svojim primanjima, imaju kredite, imaju zajmove. One su svoj život organizovale u okviru svoje plate i šta smo im time rekli - nemojte da rađate. To je ženski porez i to je porez na visoku obrazovanost - napominje Ružičićeva.

Kako dodaje, oštećene su i mame preduzetnice jer imaju samo godinu dana porodiljskog za treće ili četvrto dete, koje navodno država stimuliše. Četvrta grupa ošetećenih su majke dece sa posebnim potrebama, one moraju da biraju između tuđe nege i pomoći i porodiljskog.

Problem nataliteta treba rešavati sistemski. Ovo što bismo sada dobro radili daće rezultate za 10, 15, 20 godina. Ali, većina političara razmišlja u okviru četvorogodišnjeg mandata. A novac za rođenje deteta je dobar, ali ne sme da bude jedini. One žene koje je zakon oštetio, kada će se ponovo osiliti da budu mame kad znaju da ne mogu da se oslone na sistem - pita Ružičićeva.

Sve o predloženim promenama Zakona, koji su sve problemi mama u Srbiji - od porodilišta, preko kuće, kulture, zajednice i države i šta sve može da im olakša položaj, pogledajte u emisiji “15 minuta”.

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.