
Izvor: B92, 31.Avg.2009, 18:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DIN otpušta 306 radnika
Niš -- Duvanska industrija Niš, koja posluje u sastavu kompanije "Filip Moris", najavila je danas da će 7. septembra otpustiti 306 radnika kao tehnološki višak.
Prema poslednjim podacima u Duvanskoj industriji u Nišu radi 910 ljudi, tako da će 7. septembra broj radnika u toj fabrici duvana biti smanjen skoro za trećinu. Najveći deo radnika koji će ostati bez posla ne radi u proizvodnji, već su iz pomoćnih službi, a prosečna otpremnina biće oko 1,5 miliona dinara >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << po radniku, naveli su u DIN-u.
"Odluka o otpuštanju zaposlenih doneta je nakon detaljnih analiza poslovanja DIN-a i tržišnih prilika i bila je neophodna kako bi se obezbedila održiva budućnost fabrike u Nišu", navela je uprava.
Kako se navodi u saopštenju, "Filip Moris internešenel” u Srbiji, kroz dva ogranka, DIN u Nišu i "Filip Moris” Beograd, nakon tog otpuštanja, imaće ukupno 1.150 radnika.
Kompanija "Filip Moris” kupila je nišku fabriku duvana 2003. godine i od tada uložila više od 630 miliona evra u Srbiji.
Nako privatizacije, kroz program dobrovoljnog odlaska iz kompanije je otišlo 1.400 radnika, koji su u zavisnosti od dužine radnog staža dobili otpremnine u iznosu od 10.000 do 100.000 dolara.
Pre privatizacije DIN je imao oko 2.500 zaposlenih.
ASNS: Nije u potpunosti poštovan zakon
Sindikat duvanske privrede Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata ocenio je danas da Duvanska industrija Niš nije u potpunosti poštovala Zakon o radu i Opšti kolektivni ugovor pri određivanju viška zaposlenih.
ASNS je pozvao sve u DIN-u koji smatraju da je njihovo otpuštanje nezakonito da se jave sindikatu kako bi dobili pravnu pomoć u sudskim postupcima protiv kompanije.
Predsednik Sindikata duvanske privrede ASNS Dejan Janićijević je na konferenciji za novinare u Nišu kazao da poslodavac nije sagledao socijalnu strukturu tehnološkog viška u DIN-u.
Janićijević, koji je i čelnik odbora ASNS u DIN-u, ocenio je da je takvo otpuštanje atak na Duvansku industriju Niš, pošto nije otpušten niko u ogranku kompanije u Beogradu.
"Nedopustivo je da bez posla ostaju oba bračna druga, samohrane majke ili radnik koji je jedini zaposlen u porodici. Nije poštovan Opšti kolektivni ugovor ni u pogledu invalida, tako da su od otpuštanja izuzeti samo invalidi prve, ali ne i druge i treće kategorije", rekao je on.
Prema njegovim rečima, u određivanju tehnološkog viška bilo je i voluntarizma, jer su radnu sposobnost zaoposlenih ocenjivali isključivo neposredni rukovodioci, a oni su "umeli da budu krajnje subjektivni".
Sva tri sindikata u DIN su, inače, u zakonskom roku dostavili menadžmentu DIN-a ove i druge primedbe, kao i "predloge za bolje rešavanje viška radnika".
"Veoma zabrinjava što ništa od tih predloga nije usvojeno, tako radnicima ostaju samo sudski procesi", ocenio je Janićijević.