
Izvor: RadioCity.rs, 29.Dec.2020, 18:15
Bazar rukotvorina s Juga na Trgu Kralja Milana
Ponuda je raznovrsna. Na bazaru se mogu naći ručno rađeni novogodišnjih pokloni i ukrasi; predmeti za domaćinstvo; lekovito bilje, čajevi, čuvena rakija Medovača, kao i vina s Juga. Oni koji žele da probaju čaj ili vino moguto da učine uz prilog od 100 dinara, a sav novac je namenjen je Nacionalnom udruženju roditelja dece obolelih od rada „Nurdor“. Za sladokusce tu je štand sa ušećerenim jabukama i liciderskim srcima.
„Pradeda mog muža bio je licider, on je >> Pročitaj celu vest na sajtu RadioCity.rs << nekada davno pravio liciderska srca i prodavao ih na igrankama i vašarima. Danas je ta tradicija nažalost zamrla. Postoji tradicija da momak poklanja licidersko srce devojci koja mu se dopada, jer prema starom verovanju devojka koja se ogleda u ogledalu sa liciderskog srca, bude njegova nevesta. Sećam se da smo pre par godina pravili licidersko srce za momka koji je zaprosio devojku poštujući drevnu tradiciju“, kazala je Jasmina Jovanović, jedna od izlagača.
Liciderska srca spremaju se po specijalnom receptu koji se pravi po porodičnom receptu i prenosi s generacije na generaciju. Jasmina kaže da je za za izradu jednog srca od mešenja, preko pećenje do bojenja, ukrašavanaj i sušenja potrebno od 10 do 15 dana.
Posetioci Bazara imaće prilike da vide stari sud za pečenje hleba takozvanu Crepulju, a domačice mogu da dobiju recept za ukusniji hleb, jer kako kaže Nataša Matić članica zadruge „Ražanke“ iz Ražnja, ko jednom proba hleb iz Crepulje nikada više neće jesti onaj kupovni. Objašnjava da se ovaj sud pravi od specijalne gline koja se vadi, suši, a zatim mesi i oblikuje. U selu Rujište i danas postoje takoznave pećine u kojima se vadi glina, ali se ovim zanatom bave dvojica majstora. Nataša kaže da se Crepulja retko koristi i da majstori i nemaju kome da prodaju proizvod. Na pitanje novinarke koji je to recept ona zagonetno odgovara: kakav god imate, tajna nije u receptu, već u načinu pripreme. Probajte jednom hleb u Crepulji i videćete o čemu govorim.
Predsednica udrunjena za negovanje tradicije „Višnja", Maja Sević kaže da je Bazar itekako posećen i da su posetioci oduševljeni idejom promocije starih zanata, kao i mnogi dovode decu i pričaju im o tradicionalnim vrednostima i kulturi našeg naroda. Žene iz udruženja „Višnja“ najavjuju radionice u cilju promocije starih zanata.
Na Novogodišnjem bazaru ponuđene su rukotvorine 18 udruženja sa područja juga Srbije - Udruženje Aktiv žena Niša, Etno art Niš, Udruženje Niških domaćina i domaćica, Vilin vez Niš, Udruženje za negovanje tradicije „Višnja“, Udruženje narodnog stvaralaštva Majka Nada Niš, Niševljanka „ Melodija“, „Kuća čaja“, Liciderska srca Niš, Udruženje žena Zlatni groš, Centar „Zvezda“, WELLNESS FESTIVAL – Fitnes klub “Top Form Plus“, Via Militaris Rendžer fest, SP resort, Udruženje žena “Kruna” Niška Banja, Udruženje žena “Đerdan” Pasjača, Vinarija „Malča“, Poljoprivredno socijalna zadruga Ražanjke, Ženska inicijativa za ravnopravnost „ŽIR“ , Doljevac i Udruženje građana „ Gorska vila“, Svrljig, Podrum Dulanović, Niš.
Bazar je otvoren do 15. januara.