Izvor: Vostok.rs, 02.Maj.2013, 15:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zagonetka dalekoistočnog jezera
02.05.2013. -
Stručnjaci iz Rusije i Nemačke krenuće u ekspediciju kako bi odgonetnuli zagonetku najdubljeg jezera Jaktutije — polarne republike u Istočnom Sibiru. Pre toga jezero Veliko Toko nikada nije bilo proučavano. Međutim, poznavanje njegove istorije će omogućiti da se ocene promene klime na u ovom klimatskom pojasu.
Na dnu jedinstvenog prirodnog rezervoara biće probušena bušotina. Analiza taloga sa dna će dati podatke da se dešifruje istorija ne samo Velikog >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << Tokoa, već i drugih okolnih jezera i okolne teritorije.
Jakutija se smatra pokrajinom jezera i lednika, po kojima se u principu može rekonstruisati paleografija Pripolarja, i čak predvideti njegova klimatska budućnost. Upravo zato je ekspedicija izazvala ozbiljno naučno interesovanje.
U projektu učestvuju naučnici Severoističnog federalnog univerziteta Rusije i niza univerziteta Nemačke. Jedan od rukovodilaca projekta je ugledni ruski paleograf iz Sankt-Peterburga Dmitrij Subeto. Sa nemačke strane ekspediciju predvodi profesor Bernhard Dikman iz Instituta za polarna i morska istraživanja grada Potsdama.
Oni organizuju ekspedicije u dva regiona Jakutije. Do 7. maja naučna grupa će proučiti jezero Veliko Toko i susedna jezera. Detljno proučavanje ovog jezera će omogućiti da se rekonstruiše vekovna istorija kretanja lednika, znači i klimatskih promena.
Glaciolozi su više puta isticali da su lednici u Pripolarju počeli da se tope. To izaziva podizanje nivoa vode u rekama i jezerima. Po mišljenju naučnika, takvi procesi očigledno govore o globalnom zagrevanju.
Olga Sobolevska,
Izvor: Glas Rusije, foto: sah.wikipedia.org














