Otkrivena zvezda koja bljuje vodu

Izvor: Vesti-online.com, 22.Jun.2011, 09:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Otkrivena zvezda koja "bljuje" vodu

Mlada zvezda nalik Suncu pustila je vodeni mlaz iz svog pola brzinom oko 124.000 milja na sat, snimio je Heršel teleskop.

Zvezda stvara vodene metke koji dopiru duboko u međuzvezdani prostor. Ona je stara više od 100.000 godina, a nalazi se u sazvežđu Persej.

Zvezda je snimljena iz Heršel opservatorije čijom opremom je usnimljen čak i gusti sloj gasa oko nje. To nije sve. Vodena para nedaleko od zvezde vraća se u tečno stanje, a u tom trenutku, kako ističe >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << glavni autor studije Lars Kristensen, voda se kreće "oko 80 puta brže od metaka iz mitraljeza".

Interesantan deo ovog otkrića je istraživanje mogućnosti zvezda u pogledu izvora vode, a ako su ovakve pojave distribucije vode prisutne širom univerzuma, to bi značilo velika otkrića s obzirom na značaj vode za život čoveka.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.